a

Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem nulla consequat. Aenean massa.

Школа критичного мислення
від четвертого брата

Інтерактивний онлайн курс

 

Вам може здатися дивним моє представлення, але все на світі має своє пояснення. У дитинстві ви, напевно, чули казки про трьох братів, де найстарший метикуватий, середущий – сміливий, а молодший дурненький, але під кінець історії завжди в дамках. У казках багатьох народів світу є цей сюжет із різними варіаціями, але мало хто знає, що ці троє мають ще одного брата – мене, Нестора. Я ніколи не вірив у казки, тому мене і не згадують. І я тут, щоб поділитися з вами своїми знаннями!

У курсі з десяти уроків я розповім вам про інформаційний світ, який дехто сприймає як казковий, а дехто використовує, щоб маніпулювати наївними і недалекоглядними. Ми пройдемося ключовими темами інформаційної гігієни та критичного мислення. У кінці кожного уроку буде коротенький квіз для закріплення матеріалу, а на завершення курсу на вас чекає підсумковий екзамен. Згодом ці уроки перекочують в окремий розділ нашого сайту і будуть доповнені коментарями відомих українських експертів. Обіцяю, буде цікаво. Гайда?


Урок 1: Що таке інформаційний світ?

Коментар експерта:

“Мислити самостійно — це, ймовірно найважливіше, чому ми маємо навчитися у наш непростий час. Для того, хто не жив у радянські часи, це здається таким же простим, як вміти дихати. Але те, чим займається авторитаризм — це примушує людину забути, що таке власна думка. Саме тому поки ви думаєте — ви непереможні. Трагедія починається, коли ви перестаєте думати і починаєте просто вірити в те, що вам подобається або в те, що подобається тим, хто вами маніпулює. Отже — не бійтеся думайте, не бійтеся сумніватися, не бійтеся бути собою”.

Віталій Портников, журналіст, публіцист.

Урок 2: Мій профіль – моя фортеця?

Коментар експерта:

Якщо ви забудете все, що сказано в рамках даного уроку, я дуже прошу вас пам’ятати про ключову роль наших даних у всьому тому, що з нами трапляється в інфопросторі. Новий цифровий світ вибудуваний на них. І їх збирають не тільки і не скільки самі цифрові платформи. Шахраї та маніпулятори сформували цілу індустрію по їх збору в обхід соціальних мереж. Так, вони про неї знають. Проте ні, це не їх продукти.

Ця індустрія часто залишається невидимою для ока користувача. Ба більше, вона вправно маскується під безпечний контент – розваги, гумор, корисні інструменти чи поради. Проте саме з них і починається формування нашого цифрового профілю, а з нього – персоналізація фейків. Так щоб ми не просто помітили повідомлення шахраїв чи маніпуляторів, а прочитали та відреагували саме так як потрібно їм.

Шахраї, як і маніпулятори, спочатку вивчають аудиторію. Виявляють легку здобич і тільки тоді беруться до справи. Економлять час та сили.

Тести «Яким ти будеш у вигляді полотенця». Флешмоби «Скопіюй цей текст та зроби свій внесок в інфокампанію по боротьбі з раком». Повідомлення “Привіт. Ми творимо ланцюжок із 1000 молитов для тих, хто страждає від раку. Помолись та передай це повідомлення ще дев’ятьом друзям. Дай мені знати, якщо ти не можеш зробити це, щоб не розривати ланцюг молитви…”. Це все про збір даних.

Варто “не перервати ланцюг” — і шахраї додадуть вас у базу людей, що вірять у будь-що. Тепер ви проходите під грифом “легка здобич”. І до вас починають застосовувати перевірені прийоми шахрайства. У вашої бабусі попросять викуп за онука, який нібито зараз  відділку поліції через злочин, але 1000 доларів врятує ситуацію. Комусь надішлють радісне смс про виграш автомобіля.

Хороша новина в тому, що кількість інструментів збору даних невелика. Знаючи та розуміючи принцип їх роботи ви зможете розпізнавати їх слід, якою б барвистою не була обгортка. Так, це не дасть 100% гарантії, що ви не потрапите на гачок маніпуляторів, проте суттєво зменшить ризики“.

Оксана Мороз, засновниця ініціативи з інфогігієни “Як не стати овочем“, авторка книг.