Школа критичного мислення від четвертого брата. Урок 6: Як не купитися на популізм

Привіт, це Нестор четвертий справжній брат казкових трьох персонажів із шостим уроком. Сьогодні ми поговоримо про популізм.

Популізм – це не захворювання фанатів поп-музики та не напрям у сучасному мистецтві. Насправді – це хитрий та нечесний спосіб здобувати популярність нереальними обіцянками (якщо дуже грубо спростити). Про популізм говорять у контексті політики. Ви ще не маєте права голосу, але скоро його отримаєте, і щоб відразу на перших виборах ви не стали жертвою популістів, я підготував оцей урок.

Популізм, за своєю суттю, – це казочки (хай вибачать мене мої три казкові брати), тобто обіцянки абсолютно нереальних речей, які дуже подобаються більшості.

 

Як розпізнати популіста?

– Популіст має гарне чуття. Він/вона зчитує, що найбільше турбує суспільство: проблеми з грошима, війною, кліматом, безробіттям, епідеміями, міграцією тощо.

– Популіст ділить людство на «ми» і «вони», де «ми» – це ображена більшість, а «вони» – хитра меншість або підлий зовнішній ворог, мігранти тощо. Причому між цими двома таборами неймовірна прірва, і ні про які компроміси не може бути й мови. Бо «вони» – це тотальне зло.

– Популіст обожнює емоції. Проблематичні питання і так викликають бурхливу реакцію, а якщо її ще підігріти, полякати страшними наслідками, понападати на опонентів, хайпанути тут і там…

– Окрім емоцій, популіст може залучати також маніпуляції та фейки – усе спрямоване на підтримку протиставлення «ми» і «вони».

– Популіст обіцяє швидке і магічне вирішення проблеми: він/вона нібито знає, як зробити так, щоб усі «ми» були багаті та здорові, а «вони» – хворі та мертві, причому вже завтра.

– Якщо намагатися спростовувати популістські ідеї й аргументи, у відповідь ви почуєте маніпуляції і, знову ж, емоції. Вас відразу зарахують до табору «вони», звідки, за їхніми переконаннями, правду ніколи не почути.

– Популізм характерний для будь-якої політичної ідеології. Бувають популісти-націоналісти, популісти-комуністи, популісти-ліберали.

 

Чому популізм популярний?

 

– Люди прагнуть простих рішень та не задумуються, чи вони реальні.

– Проблеми з критичним мисленням (про нього поговоримо згодом).

– Проблеми, на яких спекулюють популісти, можуть бути реально критичними та вибухонебезпечними.

– Популісти – гарні ньюзмейкери, вони люблять скандалити, а скандальність люблять медіа. Ця взаємна любов веде до популярності.

– До популізму схильне соціально незахищене населення.

– У людей дуже коротка пам’ять. Вони забувають про всі магічні обіцянки і на наступних виборах купуються на нові.

 

До чого призводить популізм?

Популізм може мати погані або дуже погані наслідки. Погані – це коли політик понаобіцяє зарплати в кілька тисяч доларів кожному громадянину, віднайдення золота Полуботка і безсмертя, а на посаді виявиться звичайним чиновником, який і не збирався нічого робити. Дуже погані наслідки – це коли популіст і справді береться реалізовувати нереальне. Цим самим можна зруйнувати навіть те, що є. Наприклад, пообіцяв популіст низькі ціни на авокадо і запровадив державне регулювання ціни. Постачальники авокадо порахували, що їм за такою ціною торгувати невигідно, і пішли з бізнесу. Результат – авокадо зникло з магазинів, взагалі.

Оця ситуація, коли популіст, справді, виконує свої фантастичні обіцянки егоїстичному і недалекоглядному електорату, називається охлократією, тобто правлінням натовпу. Егоїстичний натовп штука не дуже розумна, і наслідки бувають дуже сумні.

 

Цифровий популізм

 

Популізм – це таке ж давнє явище, як і сама політика. До недавнього періоду він асоціювався з голосним оратором, який збирав натовпи на площах, запалював усіх полум’яними промовами, але прогрес не стоїть на місці. Популізм перемістився з площ у цифровий світ.

 

Тут популіст має розкручені екаунти в соцмережах, свій ютуб-канал, свою армію ботів, які допомагають розганяти контент. На площі неможливо вгодити абсолютно всім, а от у цифровому світі можна таргетувати комунікацію: розробляти різні повідомлення для різних авдиторій, бити на особисті болючі моменти.  

 

Як протидіяти популізму?

 

– По-перше, вмійте відфільтровувати котлети (аргументи) від мух (емоцій). У політиці, на жаль, емоціями грішить більшість, але в популістів за емоціями ховаються маніпуляції та фейки.

– По-друге, насторжуйтеся, коли чуєте про занадто магічне та казкове вирішення проблем.

– По-третє, не лінуйтеся вивчати біографії політиків. Подивіться, скільки разів вони змінювали партії, що обіцяли на минулих виборах, з ким співпрацювали тощо.

 

Популізм – невід’ємна частина демократії, викоренити його неможливо, але реальна протидія – це освіченість і холодний розум.

Квіз до уроку 6: Обіцянка-цяцянка, або як не купитися на популізм

Яке з цих гасел найбільш популістське?
Обіцяю не красти на посаді!
За моєї каденції відбудеться реформа судочинства!
Пенсія у 2000 доларів уже з наступного місяця!
Ціна на газ має бути ринковою!

Правильно!

Неправильно!

 Хто з цих політиків скидається на популіста/ку?
Іван Побиван: «Купка олігархів визискує нас роками! Але ми їм цього не подаруємо!»
Іванка Йой: «Купка олігархів визискує цю країну роками. Судова система відреагує!»
Василь Цейво: «Купка олігархів править, а ви усі їх підтримуєте!»
Василина Нужда: «Купка олігархів росте з кожним днем, а ви біднієте!»

Правильно!

Неправильно!

На якій проблемі популісти в Україні найменш імовірно спекулюватимуть?
Глобальне потепління
Війна
Бідність
Корупція

Правильно!

Неправильно!

Якого популізму не буває?
Комуністичного
Націоналістичного
Ліберального
Реалістичного

Правильно!

Неправильно!

Ви – шістнадцятирічний підліток, і вам не продають книжку з обмеженням 18+. Що вам не запропонує справжній популіст? 
Почекати два роки
Скасувати всі вікові обмеження в книжках
Передрукувати наступного тижня цю ж книжку, але без обмежень
Змусити автора написати книгу без обмежень до завтра

Правильно!

Неправильно!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Квіз: Популізм

Мій результат – %%score%% з %%total%% правильних відповідей

%%description%%

%%description%%

Loading...


Додаткові джерела:

 

Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Коментар

  • Олександра

    05.11.2023

    Дякую.

  • Наталія

    08.11.2023

    Дякую

Залиште коментар

three × five =