Парламентське самогубство?

Cьогодні ми всі будемо спостерігати за актом колективного самогубства, який вчинять народні депутати.

Ні, вони не будуть робити публічне харакірі чи сеппуку. Все набагато гірше – вони вб’ють незалежність і свободу українського парламентаризму. 

Яким чином? Скасують депутатську недоторканність. 

Поки ви обурено пишете коментарі, розкажу трошки історії питання. 

Так склалось, що за першою освітою я історик. І чудово пам’ятаю що депутатський імунітет першими придумали стародавні римляни. Чому? Усе просто. Таким чином вони оберігали своїх трибунів від репресій з боку імператорів. Тобто імунітет дозволяє протидіяти становленню авторитаризму!

Аналогічний імунітет оберігав депутатів від свавілля королів у Британії та Франції, США та Італії.

Станом на сьогодні депутатський імунітет у тій чи іншій формі існує в усіх демократичних країнах світу. В тій чи іншій формі він передбачає різні механізми притягнення депутата до відповідальності. Наприклад, в Німеччині депутата можуть арештувати на місці важкого злочину, в Грузії парламент має ухвалити рішення про арешт протягом 48 годин з моменту подання генерального прокурора. Форматів існує багато, але кожен із них передбачає особливу процедуру: генеральний прокурор готує  подання, парламент розглядає і голосує. Таким чином депутати себе можуть захистити. 

Де не має депутатської недоторканності? Наприклад, у Туреччині. До речі, там недоторканність скасували кілька років тому після чого Ердоган одразу посадив у тюрму всіх опозиціонерів. В Україні ми можемо мати аналогічну ситуацію, адже парламентська більшість має свого генерального прокурора, і монобільшість у парламенті. 

У незалежній Україні депутатський імунітет дозволяв захищати громадян від свавілля ментів та виконавчої влади. Я вже мовчу про події Помаранчевої революції та Революції гідності.

Недоторканність хотіли скасувати всі президенти. Однак Кучма та Яник цього не змогли зробити… 

Скажу більше, Венеціанська комісія не рекомендувала Україні скасовувати депутатську недоторканність. У своєму висновку вони вказали, що в країні, де не має правосуддя, а є корумповані силовики, депутатська недоторканність – це імунітет країни від  авторитаризму.

І от сьогодні депутати своїми руками вбивають «демократичний імунітет країни».

Чудово розумію, що буде потім. Усіх, хто сьогодні проголосує, а завтра виступить проти влади – посадять у тюрму. Посадять швидко і надовго.

Звісно причина буде інша – наприклад, знайдуть наркотики в кишенях або зброю підкинуть. Варіантів багато.

В цій історії мені шкода країну, яка котиться до авторитаризму, а депутати «як вівці» замість того, аби цьому протидіяти, ідуть на забій разом із країною під популістські вигуки юрби.

Юрба сьогодні радіє, не розуміючи, що завтра її вже ніхто не захистить перед свавіллям виконавчої влади.

А завтра, коли юрба зрозуміє, вже буде пізно.

Голова центру Ейдос, політтехнолог

Залиште коментар

eleven + 8 =