Огляд головних дискусій у соцмережах за жовтень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


1 жовтня

Найбільшою новиною цього дня стало затримання Саакашвілі в Грузії, куди він прилетів, незважаючи на ризик арешту. Соціальні мережі дуже активно обговорювали цю історію, хто в саркастичному ключі, хто згадуючи напрацювання Саакашвілі на посаді президента Грузії, а хто хвилюючись, що такі необдумані дії можуть зашкодити дипломатичним відносинам між нашими країнами (спойлер: поки все виглядає, що вони можуть погіршитися). Також активно обговорюється Трускавець 2.0, тобто нова зустріч фракції СН у Трускавці, де депутатам презентували програму Україна 2030. Також дедалі впевненіше звучать розмови про відставку Разумкова, яку, за словами СН, ініціював Арахамія, а за словами Арахамії він це зробив «через різні дрібниці». Сам Разумков, за його словами, «у відставку не збирається». Тим часом Netflix додав в інтерфейс українську мову. І це прекрасна новина!

2 жовтня

В столиці пройшов «Марш за Київ», який об’єднав майже 40 громадських організацій і міських ініціатив. Головне гасло маршу «Київ – місто для людей». Також говорили про збереження культурної спадщини, проблеми екології, безбар’єрність, архітектурне співтовариство протестувало проти закону 5655. Також цього дня соціальні мережі обговорювали початок «бабиного літа», сонечко та вихідні.

3 жовтня

Черговий витік документів Pandora Papers показав, що десяток українців приховують свої активи у Великій Британії. В Україні вийшов фільм «Офшор 95», де журналісти «Слідство. Інфо» розслідують документи, в яких ідеться про офшорні схеми на 40 млн. доларів через фірми Зеленського та його команди в 2012 році, коли Квартал переходив працювати на канал «1+1». Але краще про цей фільм скаже сам фільм. А ми тим часом вітаємо всіх вчителів з їхнім днем!

4 жовтня

Продовження обговорення фільму «Офшор 95», де українські журналісти розбирали витоки The Pandora Papers, за якими інформація про Зеленського і його партнерів фігурує поряд з іншими політичними діячами (зокрема, прем‘єр-міністрами Пакистану, королем Йорданії, родиною президента Азербайджану, оточенням Володимира Путіна). Міжнародна преса теж не залишилася осторонь, і новий офшорний скандал транслюють всі головні світові медіа. Також цього дня журналісти «Схем» повідомили про напад на їхнього журналіста в «Укрексімбанку» під час інтерв’ю із головою правління Євгеном Мецгером. Ця історія гучно обговорювалася в соціальних мережах, аж доки ті самі соціальні мережі не «впали». Стався глобальний збій роботи Facebook, Instagram, WhatsApp і FB Messenger. Нинішній збій у роботі фейсбуку користувачі називають найтривалішим за всю його історію (десь 5 годин), а за даними Forbes, статки Цукерберга зменшилися на 6,4 мільярда доларів.

5 жовтня

Зранку почалося обговорення вчорашнього збою роботи соціальних мереж. Пощастило тільки Twitter, де відбувалася справжня «тусовочка» сммників світових компаній, які змагалися в гуморі та просуванні головних меседжів своїх брендів. Тим часом в нашій «тусовочці» ОПЗЖ привітала «Єдину Росію» Путіна з перемогою на виборах в РФ (рука-лице), а 240 депутатів відсторонили Разумкова від ведення сесії (голоси дали СН – 200 голосів, Довіра – 18, Голос – 3, Позафракційні – 3). Голосування за відставку Разумкова хочуть поставити на четвер, а цього дня з’ясувалося, що відсторонити відсторонили, а порядку денного на засідання Ради нема. Також отримала продовження історія з журналістами «Схем» і Євгеном Мецгером – виявилося, що видалене відео вдалося відновити, і журналісти показали всю відзняту історію. З хороших новин – відзначався Всесвітній День Джеймса Бонда! Вітаємо всіх фанатів і суперменів).

6 жовтня

Вшанування 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру. На заходах були присутні Зеленський, президент Ізраїлю та президент Німеччини. Вічна пам’ять всім загиблим від цього страшного злочину! Також цього дня відбулося відкриття в Бабиному Яру «Кристалевої стіни» Марини Абрамович (яка на офіційних ресурсах БЯ називається досі «Кришталева»). Думки щодо цього об’єкту розділилися навіть у професійній спільноті, а суперечки щодо проєкту в Бабиному Яру загалом, який фінансується, в тому числі з Росії, ведуться постійно. Тим часом Арахамія прокоментував офшори Зеленського, що «в нього в самого були, а зараз в дружини є», тому, певно, розходимося, раз це така нормальна практика (це був сарказм). Північноатлантичний альянс вислав 8 співробітників Росії з Брюсселя за «проведення ворожої діяльності», а тим часом путін заявив, що неймовірно висока ціна на газ через «різкі дії і посилки» влади ЄС (а нам здається, що через шантаж «країни-бензоколонки», як називав її Маккейн).

7 жовтня

ВР проголосувала за відставку Разумкова. Фракція СН делегувала на цю посаду Руслана Стефанчука, «Голос» – Ярослава Железняка, ЄС – Яну Зінкевич, народні депутати Гео Лерос і Олексій Гончаренко – кандидатури один одного. Пізніше Железняк і Лерос знялися з голосування. Тим часом в Україні зафіксували понад 15 000 нових випадків коронавірусу, і, за словами Шмигаля, скоро деякі області знову потраплять до «червоної зони» (друзі, вакцинуйтеся!) Голові «Укрексімбанку» Євгену Мецгеру вручили підозру про перешкоджання діяльності журналістів.

8 жовтня

Головою ВР став Руслан Стефанчук (261 депутат за, переважно з фракції СН). Також цього дня обговорювали смерть народного депутата «За майбутнє» Антона Полякова, якого знайшли мертвим. Припускають, що смерть настала через передозування чи отруєння метадоном (напівсинтетичний наркотик, що заборонений у світі).

9 жовтня

Медведчуку оголосили нову підозру – «у державній зраді та вчиненні за попередньою змовою групою осіб сприяння діяльності терористичних організацій», а СБУ оприлюднила чергову серію записів розмов Медведчука з російським керівництвом (частково записи можна прослухати тут https://youtu.be/PQ0nBULGnzU). Нобелівську премію миру 2021 вручили філіппінській журналістці Марії Рессі та головному редактору «Новой газети» Дмитру Муратову за «зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів». І новини (особливо для любителів дефолтів і конспірологічних теорій про «зовнішнє управління»): Ліван залишився без електрики, і коли вона відновиться, ніхто не знає. А почалася історія на початку 2020 року, коли Хезболла заявила, що «не прийме імперіалістичні методи МВФ», і припинила виплати за євробондами. Далі все пішло не дуже весело, і вже влітку Ліван просив міжнародної допомоги, але, як бачите, процеси тривають. Також цього дня в словничок соціальних мереж знову повернулося вже підзабуте слово «тітушки». Саме так називали цього дня молодих людей у Козині, які проривалися в будинок Порошенка. Не хочеться, щоб це поняття знову з’являлося в нашій політичній історії, ой як не хочеться.

10 жовтня

Під будинком Зеленського у Конча-Заспі відбувається акція протесту. Організатори заявляють, що вони зібралися через події з «вагнерівцями», знищення корпоративної реформи, офшори та «геополітичний розворот на Схід». Цікаво, що поліції на цю анонсовану акцію зібралося удвічі більше, ніж мітингувальників. І гарна новина: в Україну прибула додаткова військова допомога зі США. Окрім 250 млн доларів, Україна отримала медичне обладнання, озброєння, боєприпаси та засоби радіолокаційного спостереження ще на 60 млн доларів. Також з приємного: вітаємо всіх художників і художниць із професійним святом!

11 жовтня

Цього разу почнемо з хорошої новини, яку приніс нам ТікТок. Українські підлітки в різних локаціях і регіонах України співають повстанську пісню «Батько наш Бандера, Україна – мати», записують відео та викладають у ТікТок. Цей тренд започаткували львівські школярки, і він став таким популярним, що хештег уже має понад 5 мільйонів охоплення. Звісно ж, не минулося без російських пропагандистів, які присвятили нашим підліткам цілу програму на російському телебаченні (що, як ми знаємо, завжди успіх!) Рекомендуємо подивитися нарізочку і підняти собі настрій із самого понеділка, бо молодь у нас, як бачите 🔥https://www.youtube.com/watch?v=R_wnvSUB-aM

Тим часом електронна петиція з проханням повністю заборонити концертну діяльність усіх російських артистів і гуртів в Україні набрала потрібні 25 000 голосів – далі її має розглянути президент (хоча останнім часом на ці петиції президент не дуже зважає). Українські авіалінії SkyUp змінили форму стюардес на зручну (кросівки та зручні костюми), через що потрапили до міжнародної преси, як трендсеттери. Медведчуку вручили клопотання про арешт і заставу в мільярд, що обурило його соратників і порадувало багато дописувачів у соціальних мережах. І дуже сумна новина – помер лідер легендарного гурту «Мертвий півень» Місько Барбара, який для цілого покоління був символом українського андеграунду і загалом української музики. Світла пам’ять, Міську! Ми тебе не забудемо!

12 жовтня

Україна і ЄС підписали таке довгоочікуване «відкрите небо», угоду про спільний авіапростір, яка була парафована ще з 2013 року. Вітаємо всіх нас! Тим часом Вірастюку, за його словами, подзвонили «із ада», що не могло не викликати багато мемів у соціальних мережах, а сам Вірастюк звернувся до поліції. Перша нова «червона зона» – Херсонська область.

13 жовтня

У соціальних мережах несеться обговорення серіалу «Гра в кальмара», який уже побив усі рекорди популярності на Netflix і зараз захопив українців. Навіть офіційний еккаунт України в Twitter потролив Росію мемчиком з цього фільму. Із 21 жовтня у поїздах треба буде показувати сертифікат про вакцинацію, якщо вам більше, ніж 18 років. Також деякі школи почнуть канікули раніше, з 18 жовтня. Дякуючи «відкритому небу», WizzAir запускає 26 нових рейсів, зараз літаки цієї компанії будуть літати в Іспанію, Францію, Бельгію та Нідерланди. Надіємося, що це лише початок. МЗС нагадав уряду Кабо-Верде, куди Поклонську (колишню прокурорку Криму) відправили послинею, що вона розшукується за держзраду і перебуває під санкціями України, ЄС, США, Канади та Японії.

14 жовтня

День Захисників і Захисниць України! Вітаємо та дякуємо всім захисникам і захисницям України сьогодні та протягом всієї нашої історії! Героям слава! У Києві відбувається Марш захисників, а Зеленський поїхав на фронт і на Хортицю. Гарне привітання українці також отримали від невідомих, які зламали еккаунти генерального консульства Росії в Харкові та опублікували там список зрадників та агентів ФСБ. Цього дня могло б виповнитися 60 років Олександру Ройтбурду – відомому українському художникові та директору Одеського художнього музею. Із цього дня музею присвоєно ім’я художника, і він називається Одеський національний художній музей імені Олександра Ройтбурда (хороше рішення, на нашу скромну думку).

15 жовтня

Ще чотири області з 18 жовтня переходять у «червону зону». Це Запорізька, Одеська, Донецька та Дніпропетровська. Обмеження будуть накладатися для невакцинованих жителів, а школи і заклади освіти можуть продовжувати роботу лише за умови 100% вакцинованих працівників. Данілов каже, що РНБО затвердила План оборони України, і що до санкційного списку криміналітету помилково занесли понад сто людей. Зеленський пізніше запевнив, що з цим питанням будуть розбиратися, а Данілов пізніше виправився, що занесли не «помилково», а «з помилками», які вже виправили. Посол України у Великій Британії анонсував надходження в Україну військової допомоги (зокрема ракетної зброї).

16 жовтня

NASA запустила ракету Atlas V з космічним кораблем «Люсі», який буде досліджувати Троянські астероїди Юпітера (це залишки космічних тіл, які, за гіпотезою, можуть бути матеріалом, з якого утворилася Сонячна система).

17 жовтня

Зеленський уперше висловився про інформацію, надану у фільмі «Офшори 95». Каже, «не побачив нічого нового», «структурував свій бізнес, як всі» і гроші не відмивав, а «займався творчістю». Ну, що ж, подивимося, чи цього виявиться достатньо для виборця Зеленського, хоча є гіпотеза, що так. Але маємо гарні новини з Кремля – там Пєсков скаржився, що путіну важко говорити із Зеленським, і він не йде на поступки. Дуже надіємося, що це буде тривати й надалі, бо, як ми пам’ятаємо … «Батько наш Бандера, Україна – мати. Ми за Україну будем воювати».

18 жовтня

В Україні будуть перевіряти сертифікати вакцинації (в додатку «Дія» або паперові). Для цього створені спеціальні бригади поліції. В областях, які потрапили в «червону зону» почалися черги до пунктів вакцинації. Триває скандал через проросійський допис засновниці ТМ Yaro – від продукції відмовляються мережі і магазини (спочатку була «Rozetka», далі «Сільпо» тощо). Ну, і Пєсков щось там традиційно меле про те, що приєднання до НАТО – «найгірший сценарій для України» (вас забули спитать). Тим часом в Іспанії літературну премію «Планета» отримала «письменниця» Кармен Мола, яка на врученні виявилася трьома чоловіками-письменниками.

19 жовтня

До Києва прибув міністр оборони США Ллойд Остін. За добу Херсонська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька і Одеська області, які вже в «червоній» зоні, вийшли в лідери за щепленнями першою дозою вакцини проти коронавірусу. Верховна Рада ухвалила пакет необхідних для МВФ законів про незалежність Національного банку, а також змінила статус НАБУ – зараз це є «центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом» (а був просто «центральним органом виконавчої влади». Тим часом у Вашингтоні ФБР обшукує будинок російського олігарха Дерипаски.

20 жовтня

З 23 жовтня «почервоніє» Сумська область України. Володимир Шейко виграв конкурс на голову Українського інституту. Вітаємо! Тим часом Apple у своєму додатку знову спалився, показавши мапу України без Криму і приписавши його Росії, в Україні заочно арештували Миколу Азарова/Азірова, колишнього прем’єр-міністра часів Януковича, а Суспільне заявило про тиск на них з боку ОП.

21 жовтня

Увійшли в дію обмеження для користування транспортом міжобласного сполучення (зараз треба мати із собою сертифікат про вакцинацію) – перші пасажири вже не змогли сісти в потяг. Також на деяких вокзалах відкрили пункти для експрес-тестів. Кличко каже, що Київ скоро теж потрапить до «червоної» зони, а по Україні хворих уже близько 20 тисяч. Тим часом в Україні тепла і прекрасна золота осінь, тому соціальні мережі активно жовтіють вашими світлинами пейзажів.

22 жовтня

Весь світ вражений трагедією, яка сталася на зйомках фільму «Rust» («Іржа»), де пістолет у руках Алека Болдвіна вистрелив справжніми кулями. Загинула операторка, поранений режисер фільму. Операторка Галина Гатчінс померла в лікарні, вона була українського походження, навчалася в Києві в КНУ ім. Т.Г. Шевченка та мала ступінь магістерки міжнародної журналістики. Світла пам’ять! Поліція веде слідство, а зйомки призупинені.

23 жовтня

Рівненська і Миколаївська області потрапляють у «червону» зону. В ЄС Україна до сих пір в «зеленій» зоні, тому що цього тижня списки не оновлювалися (але є сумна підозра, що з таким рівнем захворюваності все може змінитися). Тим часом у соціальних мережах справжні холівари між прихильниками вакцинації і антиваксами. Писати про вакцинацію цього тижня стало майже обов’язковим для блогерів і видань, а за даними Міністерства охорони здоров’я України, з 27 488 людей, які були госпіталізовані з 11 до 17 жовтня 2021 року, 25 893 або 94,2% не отримали жодної дози антиковідної вакцини. Усього за останні три місяці 98.1% госпіталізованих із COVID-19 в Україні — невакциновані (за даними Електронної системи охорони здоров’я). До України прибула третя партія військової допомоги зі США.

24 жовтня

Російські новини обурюються, що #БатьконашБандера став популярнішим в Україні, ніж якийсь там хіт Моргенштерна (теж мені еталон). В Україні очікується похолодання, а в Мистецькому Арсеналі в Києві масштабна виставка «Футуромарення» з прекрасною експозицією Українського авангарду. Рекомендуємо, хто ще не був.

25 жовтня

Виявили підробну «Дію», через яку підробляли сертифікати вакцинації, а також телеграм-канали, через які вкидувалася російська дезінформація (досить очікувано серед таких телеграм-каналів виявилися Vesti, Рабінович тощо.) На фоні цих новин важливо, що цей тиждень оголошено Міжнародним тижнем медіаграмотності, з чим всіх вас вітаємо і бажаємо бути уважними до джерел інформації, а не читати всякі «сміттєві бачки», які поширюють дурню (хоча ми і знаємо, що наші читачі так не роблять). Тим часом в Україні тривають фейсбучні баталії антивакцинаторів і вакцинованих, Київ рухається в локдаун, а з 8 листопада від роботи будуть відсторонені всі працівники освіти і чиновники, які не мають щеплень.

26 жовтня

Наші військові на фронті вперше застосували Bayraktar TB2 і знищили гармату бойовиків. Як пише наш Генштаб: «Безпілотний літальний апарат не перетинав лінії зіткнення і керованою бомбою знищив одну гармату з розрахунком російсько-окупаційних військ». Після цього окупанти припинили обстріл українських позицій. Ця новина широко обговорювалася в соціальних мережах, стала основою багатьох мемів, а назву безпілотника деякі дописувачі змінили на «Бандероктар». Також цього тижня багато згадували Моршин – там вакциновано 74% жителів і немає госпіталізованих із ковідом, за інформацією міського голови Руслан Ільницького. І маємо просто прекрасну новину – скіфське золото повертається в Україну за рішенням Апеляційного суду Амстердама. Україна довго боролася за це рішення і ми всіх нас вітаємо з перемогою!

27 жовтня

З 30 жовтня ще 7 областей потрапляють у «червону» зону – Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Львівська, Хмельницька та Чернігівська. А в соціальних мережах усі обговорюють цитату Сковороди «світ ловив мене та не спіймав», яку Арахамія в інтерв’ю приписав Ді Капріо у фільмі «Спіймай мене, якщо зможеш». Тут можна хіба відповісти ще однією цитатою – «чує дзвін, та не знає, де він». А в Харкові сталася страшна ДТП, яку спричинив 16-річний водій, що гнав на червоне і врізався в авто, водій якого загинув. Інші пасажири перебувають у критичному стані.

28 жовтня

Звіт РНБО доводить, що Росія вчиняє в Україні інформаційні атаки для зменшення довіри до вакцинації, а Київ з 1 листопада потрапляє в «червону зону» і запроваджує локдаун для невакцинованих. Після ДТП у Харкові суд узяв під варту водія Миколу Харківського без права застави, хлопець свою провину не визнає, адвокат каже, що він не пам’ятає, чи був за кермом. Німеччина і Франція «занепокоєні» застосуванням Україною «Байрактарів», але наші дипломати, а потім і Зеленський досить чітко відповіли на ці звинувачення. Тим часом у Facebook всесвітнє обговорення нової назви компанії, яке анонсував Цукерберг – зараз вона буде називатися Meta. За офіційною версією, така назва краще відповідає бажанню компанії створити «метасвіт», де люди зможуть спілкуватися, гратися і знайомитися часто у віртуальній реальності. Українці, звісно ж, швиденько накреативили мемів і гру слів на нову назву.

29 жовтня

Україна попри все залишилася в «зеленому» списку ЄС, з чим всіх вакцинованих мандрівників вітаємо (мінімум два тижні до нового перегляду ми відносно вільні в пересуванні Європою). СБУ виявили, що через несанкціонований демонтаж гілки нафтопроводу «Самара-Західний напрямок» (який асоціюють із Медведчуком) були забруднені землі Закарпаття на 34 млн. гривень через закопування в ґрунт небезпечних відходів. Тим часом суд у Ростові цинічно засудив чотирьох кримських татар до ув’язнення. Більше, ніж 10 років за нібито «тероризм» отримали Сейтумер Сейтумеров (17 років), Осман Сейтумеров (14 років), Рустем Сейтмеметов (13 років), Амет Сулейманов (12 років).

30 жовтня

Саміт лідерів G20 стартував у Римі. Основні теми для обговорення – кліматичні зміни та Сovid19. А в соціальних мережах наступає час Геловіну – тобто світлин у костюмах і гарбузів, а також традиційної суперечки – християнське це свято чи ні, можна його святкувати чи заборонити. Також традиційно в цій суперечці всі залишилися при своїх позиціях.

31 жовтня

В Харкові позачергові вибори мера, але явка критично мала. У Києві перед переходом до «червоної» зони великі черги на вакцинацію, які обговорюються у соціальних мережах. Проте не всі заклади і компанії зможуть продовжити свою роботу через кількість невакцинованих працівників. Будьте здорові та медіаграмотні!

І про найголовніше:

На російсько-українській війні 26 жовтня загинув Халіков Георгій, майстер-сержант підрозділу 93 ОМБр. 27 жовтня загинув Рачугін Віктор, старший солдат, старший оператор відділення протитанкового взводу 17 ОТБр. Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!

Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

1 × four =