Огляд головних дискусій у соцмережах за липень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

Перший тиждень + частково попередній


1 липня
– Закон про корінні народи ухвалили 325 голосами парламентарів. Кримські татари, караїми та кримчаки стали корінними народами України. Вітаємо! В Україні запрацював ринок землі, а також з’явився Нью-Йорк (Парламент повернув стару назву смт. Новгородське Донецької області). Також цього дня обговорювали тривожні новини з Нацбанку – там звільнилися дуже багато топ-менеджерів і навіть цілі департаменти. Подав у відставку Віталій Ваврищук, який обіймав посаду директора департамента фінансової стабільності НБУ. До цього в повному складі звільнився Департамент ліцензування НБУ і його керівник Олександр Бевза. Пресслужба НБУ каже, що все спокійно і без паніки, але такі новини не можуть не викликати тривогу за наше майбутнє і майбутнє інституції. Ще цього дня варто згадати попереднє схвалення Радою так званого “закону про олігархів” (за який, наприклад, проголосували в повному складі група депутатів, яких асоціюють із Коломойським).

2 липня – Оприлюднена Міністерством оборони світлина з репетиції параду викликала шалені обурення, тому що жінки на ній маршували на підборах. Це підняло хвилю обговорення і парадної форми українських захисниць, і деталей стройового кроку, і доречності підборів, і совкових асоціацій і стереотипів щодо жінок, і феміністичних питань. Цікаво, що розголос сягнув аж міжнародної преси. Міністерство оборони закрило коментарі під дописом, а дівчатам замінили туфлі на підборах на зручніші черевики зі шнурівкою. Також цього дня святкуємо день народження Романа Шухевича. Вітаємо!

3 липня – Україна програла Британії у чвертьфіналі 4:0. Матч був складний, а відгуки на нього в соціальних мережах депресивні, але ми все одно вітаємо нашу збірну, яка на цьому чемпіонаті здобула неймовірні перемоги!

4 липня – День Військово-Морських Сил України. Вітаємо! Також вітаємо США з Днем Незалежності. У Борисполі вітали нашу збірну, яка повернулася з Рима, в соціальних мережах вирували пристрасті навколо переписки і навіть якоїсь “дуелі” між Арестовичем і користувачем соціальних мереж Гудком Ніжинським, а в Росії ухвалили закон, що зараз все справжнє шампанське в них буде називатися “ігристе”, на що поки немає відповіді з Франції.

5 липня – в Україні зареєстрували вакцину Johnson & Johnson для екстреного медичного застосування (достатньо однієї дози). В Угорщині добудували трубу для того, щоб отримувати російський газ в обхід України, а вертоліт NASA здійснив свій дев’ятий і найдовший політ над поверхнею Марсу.

6 липня – конкурс на посаду директора Мистецького Арсеналу, в якому ще минулого тижня культурна спільнота вбачала елементи заангажованості та конфлікту інтересів. Цього разу вибори не відбулися – ніхто з кандидатів не отримав п’ять голосів від комісії. Обурення викликало, що 4 голоси отримав Михайло Кулиняк, який був міністром культури при Януковичі до 2012 року. Нинішня директорка Арсеналу Олеся Островська-Люта отримала три голоси. Також соціальні мережі цього дня обговорювали камінг-аут співака Меловіна на фестивалі «Atlas Weekend», і обурювалися тим, що М1 протягом трансляції вирізав цей момент (канал уже приніс свої вибачення і повідомив, що готує спеціальний сюжет). Канал «Дім/Дом» тим часом показав карту України без Криму і ОРДЛО на своїй заставці – пізніше вони теж повідомили, що це була провокація, яка буде мати наслідки для виконавців. Також цього дня святкуємо Всесвітній день поцілунку й Івана Купала. Цікаво, що в Івано-Франківську влада рекомендує святкувати Івана Купала «без поганських традицій», що теж викликало певну дискусію.

7 липня – компанія «Puma» отримала жорстку реакцію від українських клієнтів на співпрацю з Іваном Дорном, але просто закрила коментарі під своїм дописом. Михайло Кулиняк написав пост про конкурс на директора Мистецького Арсеналу, який став досить резонансним у соціальних мережах – у ньому він збирається «виганяти бісів» у Лаврі та обвинувачує опонентів у тому, що вони не вміють побудувати «собачу будку» (ну, що тут коментувати?) Але найгучніше обговорюваними цього дня стали слова Давида Арахамії, що у СН і Комуністичної партії Китаю «спільні принципи», і що в партії хочуть використовувати досвід китайських комуністів. Ця новина спровокувала багато дописів і про Китай, і про комуністичні партії, і про те, чим закінчується любов до «сильної руки», репресій і диктатури. Також дописувачі вангували, що нашому стратегічному партнеру США навряд чи сподобаються такі заяви керівника найбільшої фракції в Парламенті. Блінкен озвучив п’ять пріоритетів для зустрічі Байдена і Зеленського, яка відбудеться в кінці липня. Мова піде про судову реформу, перевибори керівників НАБУ і САП на незалежних від ОП конкурсах, незалежність корпоративного управління, демілітаризацію СБУ, відповідальність корумпованих чиновників. Тим часом Зеленський відповів на петицію про звільнення Татарова, яка набрала 25 тисяч голосів, що звільняти не буде, бо «ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством». Англія виграла в Данії на чемпіонаті Євро 2020 і виходить у фінал, де гратиме з Італією.

8 липня – «Нову пошту» оштрафували на 325 мільйонів через скаргу клієнта на пошкодження посилки за 500 гривень. Компанія заявила, що судитиметься з Держпродспоживслужбою. Юлія Мендель пише книгу, «відпочиває від хейту» та буде позаштатним радником Єрмака з роботи із закордонними ЗМІ. А на музичному фестивалі «Atlas Weekend» виступив Меладзе. Його виступ обурив багатьох дописувачів у соціальних мережах, а також громадські організації, які відмовилися брати участь у локації «Містечко ГО».

9 липня – Медведчуку продовжили домашній арешт, солісти ансамблю ЗСУ відмовилися виступати на каналі «Україна» в програмі «Співають всі» (так, ми теж здивовані, що такі програми досі існують) через появу в ефірі Меладзе, а у МВФ озвучили, що Україна може отримати 2,7 млрд доларів у вигляді чергового траншу (а може, звісно, не отримати).

10 липня – У Чернігові вакцинують «Pfizer» усіх охочих у пунктах вакцинації, у ЄС збільшується кількість хворих на коронавірус «Дельта», за минулу добу в Україні вакцинувалися понад 100 000 громадян, що є поки рекордом. Тим часом УЄФА оштрафувала англійську збірну за поведінку фанів у півфіналі.

11 липня – Бренсон полетів у космос. Компанія Бренсона «Virgin Galactic» уперше здійснила туристичний суборбітальний політ, зараз Бренсон обіцяє такі польоти всім охочим (ну, звісно тим, хто ще і може оплатити досить дорогий квиток). У соціальних мережах захоплювалися спільною фотографією американських та українських військових на навчаннях Sea Breeze, яку підписали «Say ‘Fire In The Hole!’» У фіналі Євро 2020 перемогла Італія після серій пенальті з рахунком 3:2. Forza Italia!

І про найголовніше:

На російсько-українській війні 5 липня загинув Рибачук Володимир Миколайович, старший солдат 9 ОМПБ «Вінниця» 59 ОМПБр. 8 липня загинув Курасов Євгеній Олександрович, сержант, заступник командира бойової машини — навідник-оператор механізованого взводу механізованої роти 15 ОМПБ 58 ОМПБр.9 липня загинув Яськів Володимир Богданович, старший солдат, старший стрілець 1 механізованого взводу 1 механізованої роти 1 механізованого батальйону 24 ОМБр.

Вічна пам’ять героям і смерть ворогам!

Другий тиждень

12 липня – путін написав статтю українською мовою, в якій виклав усі свої викривлені уявлення та маніпуляції про нашу історію, мову і суб’єктність. Її активно обговорювали цього дня в соціальних мережах, хоча за великим рахунком нічого нового для імперця він не сказав. У Молдові на парламентських виборах перемогла партія Маї Санду, залишивши позаду проросійського Додона. У нашому Парламенті вкотре точиться битва за мову – цього разу пробують пропихнути правки до проєкту закону 5551-2, який спрямовує гроші на реставрацію пам`яток (якимось дивним чином у цей законопроєкт хочуть внести поправку, яка виводить телебачення з-під дії закону про мову). А в Києві точиться боротьба за збереження пам’ятки модернізму – будівлі «Квіти України». На даний момент боротьба виглядає безперспективною, так як будівлю вже вандальськи пошкодили, а забудовник заявив, що не збирається зупиняти демонтаж. У соціальних мережах теж точиться обурення цією подією, а на вулиці Січових Стрільців проходять протестні акції.

13 липня – у соціальних мережах флешмоб проти затвердження так званого «Великого герба України» (повністю підтримуємо, тризуб – наш герб!) Але найбільш обговорюваною подією стала несподівана відставка Авакова. Причини її та наслідки в соціальних мережах обговорювалися максимально активно протягом кількох днів. Також цього дня Парламент провалив легалізацію медичного канабісу, повністю проігнорувавши і медичні факти, і просто здоровий глузд.

14 липня – День незалежності Франції. Вітаємо! Дві важливі новини: Верховний суд визнав незаконним звільнення Олександра Тупицького, а Конституційний Суд визнав конституційним закон про мову. Також до хороших новин – правки про мову в законопроєкт 5551-2, які стосувалися мови, були відкликані. Парламент проголосував за відставку Авакова.

15 липня – Рада Європейського Союзу внесла Україну в список держав, для яких рекомендовано зняти ковідні обмеження на в’їзд у країни ЄС. Це дуже приємна новина, як для такого спекотного літа, хоча така рекомендація і не означає автоматичного відновлення в’їзду українців у всі країни ЄС, а також для всіх видів поїздок. Також цього дня в соціальних мережах обговорюють спеку в Україні та страшні повені у Європі.

16 липня – цього дня в 1990 року була ухвалена Декларація про державний суверенітет України. Вітаємо всіх нас! В Україну доправлений перший комплекс Bayraktar TB2 для ВМС ЗС України (особливість цього комплексу в тому, що його станції управління БПЛА можуть розміщуватись не тільки на суші, а і на кораблях ВМС України).
Також цього дня ухвалено Закон про національний спротив у другому читанні, що дає законодавче підґрунтя для розвитку територіальної оборони. Також цього дня набрали чинності нові норми мовного закону. Це означає, що відтепер українська мова є обов’язковою для концертів і розважальних шоу, екскурсій, вистав, фільмів і серіалів на телебаченні. І ще одна важлива новина – новим очільником МВС став Денис Монастирський (депутат від партії СН).

17 липня – 7 років, як російські терористи збили Боїнг МН17 і вбили 298 пасажирів цього рейсу. Світла пам’ять усім загиблим і покарання винним! Обговорення викликав пост Зеленського на цю тему, в якому аж занадто завуальовано сказано про причини цієї трагедії. Тим часом у Західній Європі тривають руйнівні повені, які вже призвели до загибелі понад 150 людей і величезних руйнувань.

18 липня – завершився 74-й Каннський кінофестиваль. «Золоту пальмову гілку» отримав фільм «Титан» французької режисерки Джулії Дюкорно. Тим часом США пропонують провести візит Зеленського до США в серпні, а Арахамія вважає, що Аваков може повернутися в Уряд. Також триває загострення між Афганістаном і Пакістаном – Афганістан відкликає свого посла та дипломатів.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 13 липня загинув Бєляєв Андрій Левонтійович, військовослужбовець підрозділу 57 ОМПБр. 14 липня загинув Юрков Олександр Олександрович, солдат, навідник танка танкового взводу танкової роти танкового батальйону 93 ОМБр.

Третій тиждень

19 липня – у Києві злива, через яку навіть тимчасово закрилися деякі станції метро. У США оголосили перший вирок у справі «штурм Капітолію» – Пол Ходкінс отримав 8 місяців позбавлення волі.

20 липня – в Україні п’ятий етап вакцинації, і зараз щепитися проти Ковід-19 можуть усі охочі в найближчому пункті вакцинації. В Україні вперше святкують День тренера, а найбагатша людина світу Джефф Безос полетів у космос. Соціальні мережі також обговорювали кризу у військовій авіації через зношеність радянських літаків і масові звільнення пілотів із ЗСУ. У Києві під будівлею МВС відбулася акція «Шукайте справжніх убивць!» до річниці вбивства Павла Шеремета.

21 липня – США та Німеччина офіційно домовилися про закінчення будівництва «Північного потоку – 2». У підписаній після зустрічі Байдена і Меркель декларації заявлена підтримка цілісності України, і є певні застереження до Росії, хоча, якщо перекладати з офіційної мови, то конкретики щодо нас там небагато. Ця неприємна для України новина стала чи не найважливішою для обговорення цього тижня в соціальних мережах – хтось обговорює моральність такого вчинку, цінності та принципи наших стратегічних партнерів, а хтось каже, що боротися за інтереси України має, в першу чергу, сама Україна. Також стала відома дата зустрічі Байдена і Зеленського – відбудеться вона 30 серпня. Багато розмов, цитат і мемів отримала також нова книжка Мендель, яка має назву «Кожен з нас президент» і вже продається онлайн (зразу скажемо, що наша редакція поки її не читала, тому конкретики в нас нема).

22 липня – народні депутати ухвалили звернення до США і ЄС про неприпустимість запуску «Північного потоку – 2», на яку отримали відповідь від США, що на даному етапі завершення його будівництва «неможливо зупинити». У Києві з’явився новий штам Ковіду-19 «Дельта», а на сайті Олімпіади Крим відділили від України кордоном, що викликало обурення в соціальних мережах і, на щастя, в офіційних дипломатичних установах України.

23 липня – «Сватів» переклали українською, і це стало чи не найбільш гучною подією цього дня в українських соціальних мережах. Навіть ледь не забули про відкриття Олімпійських ігор 2020 в Токіо. Також цього дня Шевченківський суд зобов’язав ДБР відкрити провадження за заявою Гудименка, Лапіна і Тетерука стосовно Володимира Зеленського за 111 статтею КК (державна зрада).

24 липня – День княгині Ольги. Також цього дня маємо першу нагороду в Токіо – Дар’я Білодід стала бронзовою призеркою (це перша наша олімпійська нагорода в жіночому дзюдо). Тому цілий день у соціальних мережах ми мали щастя бачити сяюче обличчя цієї талановитої та сильної українки. Вітаємо Дар’ю і всіх нас! «Свати» все ще в тренді. Після показу перших дубльованих серій канал «1+1» вирішили поки не дублювати наступні, позаяк їхня цільова аудиторія не сприйняла переклад (маємо, що маємо, як то кажуть). Також поступово для українців відкриваються для в’їзду європейські країни – з 26 липня можемо їздити у Францію і Швецію.

25 липня – ще одна бронзова медаль для України на Олімпіаді 2020 – її виборов фехтувальник Ігор Рейзлін. Вітаємо! І ще трохи гарних новин і перемог: українська команда виборола на Міжнародній олімпіаді з математики 6-те місце, українська команда з фізики виборола на Міжнародній олімпіаді золото, срібло і три бронзи, а на Міжнародній олімпіаді з лінгвістики наша команда виборола золото і три відзнаки. Вітаємо! Тим часом у Києві коло метро «Палац спорту» сталася бійка зі стріляниною. США заявили, що вже визначилися з кандидатурою посла в Україні, а Литві не вистачає колючого дроту, щоб добудувати укріплення на кордоні з Білоруссю (у нас там нема колючого дроту, щоб допомогти друзям?)

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 19 липня загинув Олександр Горбенко, військовослужбовець 10 ОГШБр. 23 липня загинули Андрій Панфілов, солдат, військовослужбовець протитанкового взводу роти вогневої підтримки 42 ОМПБ 57 ОМПБр та Дмитро Сивоконь , старший лейтенант 17 ОМПБ «Кіровоград» 57 ОМПБр.

Четвертий тиждень

26 липня – українка Оксана Линів стала першою жінкою (за 145 років), яка диригувала оркестром на Байройтському оперному фестивалі Ріхарда Вагнера. Прем’єра мала неабиякий успіх. Серед глядачів була й Ангела Меркель, яка прокоментувала подію: «Нарешті!» Погані новини із зони бойових дій – через обстріли бойовиків поранено 7 військових ЗСУ і знищено 6 одиниць техніки.

27 липня – зміна Головнокомандувача ЗСУ. Руслан Хомчак пішов у відставку і переходить на посаду першого заступника секретаря РНБО. Новим головнокомандувачем призначений Валерій Залужний. Соціальні мережі схвально поставилися до такого рішення, писали про його бойовий досвід і патріотичну позицію. Вітаємо! На Олімпіаді в Токіо в України третя бронза – її отримала змішана пара зі стрільби з пневматичного пістолета Олена Костевич і Олег Омельчук. Також український плавець Михайло Романчук встановив олімпійський рекорд на 800 метрів вільним стилем і став найкращим із півфіналістів. Ви круті!
Дивні пошуки Зеленського ведуться у фейсбуці, кажуть його не було в ефірі 10 днів (спойлер: до кінця тижня президент знайшовся). Тим часом у Києві масова хода православних московського патріархату, яким невідомий страх ковіду.

28 липня – 1033 річниця хрещення Київської Русі-України. Зеленський виголосив промову, яка викликала багато схвальних емоцій у соціальних мережах. Її навіть можна опосередковано вважають відповіддю путіну на статтю про «адіннарод». Шарій програв апеляцію в Литві, але це не означає, що він має покинути ЄС, як писали багато блогерів. Цього дня також неслася історія з групою «Грін Грей», які написали, що їх запросили виступити на Дні Незалежності з піснею «Под дождем», а потім відмовили, бо пісня російською мовою. З хороших новин: за опитуванням групи «Рейтинг», 55 % українців не поділяють тезу, що українці та росіяни «адіннарод». З поганих новин: 41% українців поділяють цю тезу (і що характерно, більшість належить до вірян УПЦ МП). Дослівно опитування проводилося на цитату зі статті путіна «українці та росіяни – один народ, який належить до одного історичного і духовного простору». В Уряді та ОП, певно, прочитали нашу рубрику минулого тижня, в якій ми писали, що Литві не вистачає колючого дроту для укріплення кордону з Білоруссю і рекомендували допомогти друзям. Так ось – таке рішення, і справді, ухвалено та буде оформлено як гуманітарна допомога. Ну що ж, якщо ви нас читаєте, ми можемо ще багато вигадати корисних ініціатив у рубриці #FbSrach.

29 липня – День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України. Вітаємо справжніх професіоналів і героїв! Український плавець Михайло Романчук виграв бронзу в запливі на 800 метрів вільним стилем. А в соціальних мережах всі обговорювали нові вислови Давида Арахамії – цього разу голова фракції СН сказав, що, якби Україна зберегла ядерну зброю, то могла б «шантажувати весь світ». Таке швидке переформатування позиції з підтримки «китайського» шляху зразу аж до «північнокорейського» багатьох здивувало, а багатьох обурило. На з’їзді політичної партії «Голос» виключили 7 депутатів. Це Устінова, Стефанишина, Лозинський, Юрчишин, Цабаль, Клименко, Бобровська. Цю ситуацію в соціальних мережах обговорювали також у контексті заяви про вихід із партії депутатки Стефанишиної, яку вона написала на туалетному папері.

30 липня – Чаус у трусах просто заполонив соціальні мережі та всі новини. Історія заплутана (хоч і досить кінематографічна), тому краще вивчати її більш детально за спеціальними статтями, а ми лише скажемо, що в соціальних мережах серед купи мемів також обговорювалася нескоординована робота наших інституцій. Ще одна новина, яка мала активне поширення в соціальних мережах – Данилюк побив Милованова на своєму дні народженні (ну, що тут скажеш?) Марина Абрамович приїхала в Київ, щоб будувати інсталяцію в Бабиному Яру. Анонсована «Кришталева стіна плачу» – це стіна 40 метрів завдовжки, «створена з українського антрациту і бразильського кварцу, які символізують енергію та енергетичну пам’ять землі». Судячи з коментарів під дописами, українці не дуже поділяють ці езотеричні ідеї в Бабиному Яру. Тим часом українські громадські діячі, журналісти та активісти звернулися до Байдена з листом, в якому просять переглянути рішення щодо «Північного потоку-2».

31 липня – українська тенісистка Еліна Світоліна виборола бронзу на Олімпіаді в Токіо. Це наша перша тенісна олімпійська медаль в історії сучасної України. Вітаємо! Порошенко написав відповідь путіну на його статтю в польському виданні «Gazeta Wyborcza». У статті розбираються імперські фантазії Росії, і наголошується, що вони небезпечні й для України, і для Польщі, і для цілого демократичного світу: «Теза ж про «один народ» демонструє, що Путіну потрібні не Крим і Донбас. Він зазіхає на всю Україну, бо заперечує саме наше право на окреме існування як нації й держави. Його візія України – Малоросійський федеральний округ як частина єдиного авторитарного простору… Путін заперечує не лише право українців на свободу та незалежність. Путін хоче закріпити за Москвою право вето у Європі, знову поділити її на сфери впливу. Перекручена історія не більше, ніж ширма для агресивної політики, для визначення «життєвого простору» для теперішньої Росії».

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 31 липня загинув військовослужбовець 21 ОБрОГП НГУ. Інформації про його ім’я, прізвище та інших деталей на цей час немає.

Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!


Художниця, кураторка

Залиште коментар

one × 1 =