Огляд головних дискусій у соцмережах за вересень

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ

1 вересня – початок нового навчального року, тому соціальні мережі, здебільшого, діляться світлинами перших дзвоників і різних урочистостей, а також обговорюють, хто був у масках, хто ні, і наскільки «карантинно» проводилися лінійки. Але після всіх ранішніх «дзвоників» дискусії перенеслися на новину про виключення Гео Лероса з партії «Слуга народу». Відбулося це після того, як він звинуватив Зеленського в порушенні обіцянок, а ОП в зловживанні владою. Також у цей день суддю Вовка не відсторонили, а ВРП заявила, що підозра була вручена «не належним чином». Також усі соціальні мережі облетіла світлина Медведчука і Ківи у ВР із офіційним червоно-зеленим прапором Білорусі (нагадаємо, що протести в Білорусі тривають під біло-червоно-білим прапором, а червоно-зелений сприймається вже, як символ правління Лукашенка).

2 вересня – суд задовільнив позов Суркісів проти ПриватБанку на 10 млрд гривень. Після цього почалися бурхливі обговорення законності цього рішення, обговорення судді Вовка, а також низка пояснень від Мінфіну, НБУ і прем’єр–міністра про занепокоєння такою ухвалою. Тим часом Зеленський продовжує відвідувати регіони і на запитання журналістів про виключення Гео Лероса з фракції назвав його «зрадником і хабарником». Кремль продовжує коментувати події в контексті альтернативної реальності, зокрема, натякає, що Навального могли отруїти вже в Німеччині, а Лавров розказує про «200 екстремістів, підготовлених в Україні», які нібито дестабілізують ситуацію в Білорусі. І до гарних новин: «Антонов» виготовив перший літак без російських деталей. Замінили на американські й українські. Вітаємо!

3 вересня – прем’єр-міністр РФ Мішустін зустрівся з Лукашенком і заявив, що вони «досягли прогресу щодо майбутньої Союзної держави» (хто б сумнівався, що Росія буде використовувати всі народні рухи за свободу, як можливість урвати якомога більше собі). Також цього дня соціальні мережі активно обговорювали можливу пожиттєву стипендію для батька Зеленського в розмірі 2500 гривень (навіть прем’єр-міністр висловився і написав, що то було неодноразове подання «трудового колективу»). Також обговорювали анулювання Нацрадою ліцензії на мовлення радіостанції «Прямий-FM», але найбільше мемів і перепостів отримали кадри «польоту» Верещук на парасольці над Києвом, які, ймовірно, знімалися для передвиборчого відео.

4 вересня – Росія запровадила санкції проти депутатів ЄС, Голосу і Батьківщини (більшість санкційного списку сприйняли це як привід для гордості, з чим їх і вітаємо). У Німеччині стверджують, що Навального отруїли речовиною з групи «Новічок», а Лукашенко передав у ФСБ запис нібито між Німеччиною та Польщею про отруєння. Тим часом в Україні, за даними соціологічного опитування Центру Разумкова, Зеленському не довіряють 49% українців (довіряють 44,4%), Гео Лероса викликають в ДБР, а ЄС планує санкції щодо Білорусі, але навряд чи в списку будуть персональні санкції проти Лукашенка.

5 вересня – в Україні офіційно розпочалася передвиборча кампанія до місцевих виборів, соціальні мережі обговорюють кандидатів, слогани, розміщення реклами. Пушилін (нібито голова, нібито «ДНР») заявив, що видав «наказ» про обстріли 7 вересня українських позицій поблизу Горлівки. На що командувач ООС Кравченко прокоментував, що «командування Об’єднаних сил залишає за собою конституційне право на захист територіальної цілісності України з наданням адекватної відповіді всіма наявними силами та засобами».

6 вересня – російські формування на Донбасі двічі порушили перемир’я, внаслідок чого один український військовослужбовець загинув і одного поранено. Вічна пам’ять! Після цього Кулеба ініціював розмову з Лавровим, а Кравчук вважає, що це не підстава для «зриву мирного процесу». Також командування ОТУ «Схід» повідомило, що під час гасіння пожежі поблизу смт. Верхньоторецьке полум’ям від побратимів були відрізані двоє військовослужбовців, про яких пізніше повідомили, що вони загинули, підірвавшись на мінному полі противника. Імен військовослужбовців ми поки не знаємо. Тим часом із Мінська надходять відео, на яких люди в масках б’ють мирних демонстрантів, погрожують і залякують, а в соціальних мережах порівнюють кадри з «тітушками» на Майдані.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 6 вересня загинув Кубійович Тарас, молодший сержант, військовослужбовець 14 ОМБр. Також загинули двоє військовослужбовців, підрозділ і імена яких наразі ми не знаємо.

ДРУГИЙ І третій ТИЖДЕНЬ

7 вересня – День воєнної розвідки України. Вітаємо наших розвідників! Навального вивели з коми, а світові лідери говорять про санкції для Росії через його отруєння. У Білорусі люди в масках викрали Марію Колєснікову, одну з лідерок протестного руху. А в Україні соціальні мережі обговорюють фото Саакашвілі і Богдана, а також відлуння суперечок, що залишилися після Маршу захисників. Ми, зі свого боку, не хочемо на цих суперечках зосереджуватися і бажаємо всім українським патріотам єдності та мудрості!

8 вересня – зранку всі соціальні мережі приголомшила новина про побиття Володимира Балуха, якого знайшли в Гідропарку з важкою травмою голови (бажаємо швидкого одужання). Марія Колєснікова порвала свій паспорт на кордоні, а Лукашенко дав розлоге інтерв’ю російським пропагандистам. Інтерв’ю розбирали на цитати і обговорюватимуть кілька днів. До найпопулярніших цитат належить «можливо, я трохи засидівся» (трохи?), а також натяки Лукашенка на зміни в Конституції (ну, і традиційні хіхоньки-хахоньки із Симоньян у стилі добренького і трохи дурненького «батька нації»). Наші соціальні мережі активно збирають підписи під петицією створення ТСК щодо «вагнерівців», а тим часом двоє наших бійців отримали бойові поранення, підірвавшись на міні в зоні бойових дій. Бажаємо швидкого одужання!

9 вересня – Верховний Суд України призупинив можливість виплати Суркісам 10 мільярдів гривень. Можемо привітати платників податків і констатувати, що активне колективне «фе» в соціальних мережах досі потрохи працює. Найбільше обговорень, обурень і зради отримали заяви про інспектування бойовиками так званої ДНР наших позицій в районі селища Шуми, про яку домовилися учасники ТКГ. Офіційно це називається «спільна інспекція за участю ОБСЄ», але українська спільнота вже трохи знається, що з маріонетковими бойовиками в нас нічого спільного нема. Також у цей день соціальні мережі обговорювали інтерв’ю колишнього голови ОП Богдана Гордону, яке тривало понад чотири години, і в якому було і про прихід до влади Зеленського, і про вибори, і про Єрмака, і про новий образ Зеленського, який Богдану здається подібним на Брєжнєва. Також він картинно закочував очі, коли його питали про можливу корупцію в сучасній владі, показував графіки стрімкого падіння України в економічну кризу і не добирав слів, коли говорив про некомпетентність Зеленського, депутатів і ОП. Обговорювати це інтерв’ю українські соціальні мережі будуть ще кілька днів і потрохи зійдуться на думці, що основним глядачем для Богдана мав стати саме Зеленський. Тим часом у справі Шеремета обрали основних присяжних, Міністерство фінансів США запровадило санкції проти народного депутата Верховної Ради Андрія Деркача, посли країн ЄС схвалили продовження персональних санкцій проти РФ через Крим, у Білорусі Колєснікову звинувачують у «держзраді», триває обговорення інспектування в Шумах (з різними типами і видами пояснень від влади), а в Україні почалися вже передвиборчі перегони з парадами бордів, пакетів із логотипами в школах та агітаційних наметів.

10 вересня – в Києві протести проти спільного інспектування з бойовиками коло ОП і коло місця проживання Зеленського. Звучать навіть слова «імпічмент» і «держзрада». Після протестів Зеленський повідомив, що інспекція в районі Шумів не відбудеться, з чим нас всіх і вітаємо.

11 вересня – 19 років тому в США стався наймасштабніший терористичний акт, який поділив історію світової безпеки на до і після. Терористична атака на будівлю Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку сколихнула весь світ і призвела до загибелі 2996 людей. Світла пам’ять усім загиблим у день #9/11.
В Україні також цього дня обговорювали поїздку Єрмака в Берлін, де буде обговорюватися «продовження перемир’я», а також обстріли українських військових позицій через скасування «спільної інспекції» і те, що Балуха ввели в медичну кому (дуже бажаємо одужання), а Юлія Тимошенко вилікувалася від ковіду.

12 вересня – День українського кіно. Вітаємо авторів і глядачів. Ахтем Сеітаблаєв отримав цьогорічну Премію Василя Стуса. Тим часом київські школи переходять на змішану форму навчання через потрапляння Києва в «помаранчеву» зону, у Білорусі масовий Жіночий марш, а Україна та Росія оприлюднили принципово різні результати зустрічі радників у Берліні.

13 вересня – 50 років тому вперше прозвучала пісня «Червона Рута» у виконанні Івасюка. А соціальні мережі обговорюють заяву онуки Фокіна, яку вона зробила в інтерв’ю Каті Осадчій про те, що «особисто познайомила дідуся з Анрюшою», тобто Андрієм Єрмаком, і що «вони швидко знайшли спільну мову, як закінчити цю війну». Тут має бути якийсь сумний і задумливий смайлик, в якого нема слів, і навіть нервів для обговорення таких заяв.

14 вересня – в Білорусі тривають масові протести, а Лукашенко полетів до Путіна слухати поради, як розганяти мирні протести і брати кредит на 1,5 млрд доларів. Тим часом ще дві лабораторії підтверджують, що Навального отруїли саме «Новічком», правда, якимось оновленим. А в Україні вирує скандал навколо «Книгарні Є», керівництво якої написало, що, можливо, хотіло б збільшити частку російськомовної літератури у своїй мережі. Дискусія, на жаль, відбувається дуже емоційно з усіх боків, і залишається лише надіятися на швидкоплинність українських #Srach і, можливо, конструктивні висновки з цієї історії. Також трохи хайпу отримало й інтерв’ю депутата СН Олександра Качури, де він сказав, що «відносно Зеленського ми всі – мікроби» (які саме мікроби і які дослідження проводилися на цю тему, в інтерв’ю не пояснювали).

15 вересня – Міжнародний день демократії, який ми відсвяткували новим скандалом із плівками, які опублікувало НАБУ про передачу хабаря нардепу від СН Олександру Юрченку. У цей день також обговорювали те, що Кернес захворів на ковід і перебуває у важкому стані, ВР скасувала обов’язкові «довідки про несудимість» для кандидатів у депутати на виборах, а Венедиктова не вважає плівки Юрченка достатніми для оголошення йому підозри.

16 вересня – 20 років тому викрали Ґонґадзе. Світла пам’ять! На білорусько-українському кордоні близько двох тисяч хасидів, які хочуть потрапити на щорічну прощу до України. Більшість із них довірились чуткам, що кордон із Білоруссю нібито відкритий. Загалом традиційна проща хасидів в Умані традиційно обговорюється в соціальних мережах із різних позицій, які майже незмінно перетікають з року в рік. У Києві ЄС підтримує Кличка на виборах мера, а список партії до Київради очолила Марина Порошенко. Тим часом група «Рейтинг» оприлюднила нові соціологічні опитування, за якими Зеленський досі має найбільший рейтинг, але він стрімко падає і зараз на позначці 29%.

17 вересня – почалися заяви від ЄС про скасування безвізу для України через голосування у ВР щодо призначення комісії з відбору керівника САП. Ці заяви активно коментуються і з боку соціальних мереж, і опозиції, і провладної фракції. Монобільшість каже, звісно, що проблем нема, а українці ллють сльози у фб і підраховують, хто і скільки разів скористався безвізом. Також лунають обурення на те, що ВР проголосувала ці призначення коаліцією СН, ОПЗЖ, «Довіра» і «За майбутнє». Тим часом голова фракції СН сказав, що «особисто буде блокувати створення ТСК щодо «вагнерівців».

18 вересня – обговорюється новий бюджет на 2021 рік, а особливо статті, які скоротилися і зросли. Так в даному варіанті бюджету скоротилося фінансування Міністерства оборони, виплата субсидій, Міністерства енергетики, а збільшилися витрати на діяльність Офісу Президента, Верховної Ради, Офісу Генпрокурора, Управління держохорони, МВС та СБУ. Щоб ця інформація не була маніпулятивною, то рекомендуємо всі конкретні суми і статті подивитися безпосередньо в проєкті держбюджету.

19 вересня – соціальні мережі в цілому світі обговорюють смерть видатної судді Верховного суду США Рут Гінзбург. Світла пам’ять! Також українські соціальні мережі продовжують активно обговорювати, чи заберуть безвіз (Шмигаль каже, що не заберуть, хоча Світовий банк вже відкладає виділення Україні першого траншу на 350 млн доларів), і чи так звані «штрафи за вогонь по противнику» є зрадою, перемогою, а чи просто неправильним і маніпулятивним читанням закону.

20 вересня – Марш солідарності з Білоруссю на Хрещатику і активне обговорення Конференції партії СН в КНУ ім.Шевченка. Організаторам і партії дорікають за порушення законодавства, яке забороняє агітацію в освітніх закладах, обговорюють списки до Київради (список очолила Євгенія Кулеба), напряму дискутують з тими, хто оголосив про свій намір іти на вибори з партією СН, а також постять мемчики з червоним корпусом університету, який «позеленів». Також стала відома перша десятка списку кандидатів у Київраду від «Голосу». Очолює список Макс Нефьодов і Зоя Ярош.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 7 вересня загинув Волков Руслан Михайлович, матрос, вогнеметник вогнеметного взводу роти РХБЗ 35 ОБрМП. 16 вересня загинув Червінський Роман Ярославович, механік-водій механізованого взводу механізованої роти 14 ОМБр.
Вічна пам’ять!

ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ

21 вересня – суд арештував народного депутата Юрченка з можливістю вийти під заставу в 3 млн гривень. Триває обговорення скандалу з проведенням з’їзду партії “Слуга народу” в КНУ, і вже з’являються пояснення від партії, в яких заявляють, що “партія ініціює відкриття дворику вишу для всіх охочих”. Резонансну для соціальних мереж заяву зробив осередок партії СН в Закарпатті, коли на ікону Богородиці приліпили логотип партії (пізніше допис видалили). Тим часом міністри закордонних справ країн ЄС не змогли схвалити санкції проти Лукашенка, а в Укразалізниці СБУ знайшла готівку (понад 4 млн гривень) в холодильнику (спіймали на холодному).

22 вересня – в Україні посилюється відповідальність за викрадення авто, Єрмак каже, що бюджет ще “не збалансований”, а соціальні мережі продовжують обговорювати фото казахського бізнесмена Маргулана Сейсембаєва із Зеленським і Саакашвілі, який приїхав в Україну “робити реформи”.

23 вересня – Лукашенко провів свою таємну інавгурацію, протести в Мінську тривають з новою силою (опозиція закликала білорусів до безстрокової акції непокори), а в соціальних мережах перешерюють звірства білоруського ОМОНу проти протестувальників. Зокрема, велику популярність отримав мінський таксист, який супер драйвово врятував свою пасажирку. Приємно, що Україна не визнала інавгурацію Лукашенка разом із країнами ЄС. Тим часом Нелю Штепу зареєстрували кандидаткою в мери Слав’янська, і ця новина викликала хвилю обурення в соціальних мережах у людей з хорошою пам’яттю, а в соціальних мережах частина людей ставить аватарки “нікуди не балотуюсь”, а частина звинувачує їх в інфантильності. Хоча найбільш обговорюваною і радісною новиною в Україні стали американські конвертоплани V-22B Osprey, які літали в небі над Києвом в рамках спільних навчань із нашими натовськими союзниками. Новина стала дуже резонансною також на російському телебаченні, де російські пропагандисти годинами бились у припадках (що не може не радувати).

24 вересня – Вищий антикорупційний суд України визнав формулу Роттердам+ абсолютно законною, а комітет ВР підтримав створення ТСК щодо “вагнерівців”. Багато обговорень у цей день викликали сутички між працівниками, студентами та поліцією в Олімпійському коледжі. Коледж заявляє про “рейдерське захоплення з задіянням тітушок”, в якому звинувачує ректора Національного університету фізичного виховання і спорту Євгена Імаса, а поліція за фактом цих подій відкрила провадження за статтею “хуліганство”. Білоруське МЗС розкритикувало нас всіх за не визнання інавгурації Лукашенка (кажуть, привітав його з цим таємним святом лише президент Туркменістану).

25 вересня – трагічний день для України. У Харківській області, поблизу міста Чугуїв, розбився літак АН-26, на борту якого перебували українських військові льотчики та курсанти Університету повітряних сил імені Кожедуба. На кінець цього дня було відомо, що 22 людини загинули, 2 людей вижили і перебувають в дуже важкому стані, а доля 4 – невідома. Пізніше було повідомлено про загибель 26 людей. Страшний день, страшна новина. Вічна і світла пам’ять всім загиблим і співчуття родинам!

26 вересня – день жалоби за загиблими поблизу Чугаєва. Оприлюднені імена загиблих, а світлини цих молодих хлопців облетіли весь фейсбук. Зеленський відвідав у лікарні єдиного курсанта, що вижив. Це 20-ти річний В’ячеслав Золочевський, якому ми бажаємо швидкого одужання! Тим часом соціальні мережі не змогли втриматися від обговорення причин подій і звинувачень то тих, то інших. Ми не будемо нікого звинувачувати, а почекаємо офіційного розслідування.

27 вересня – найбільш обговорюваною темою стали події в Нагірному Карабасі, де вранці почалися воєнні дії, і обидві сторони конфлікту обвинувачують одна одну в ескалації. І Вірменія, і Азербайджан оголосили воєнний стан і мобілізацію. Азербайджан повідомляє про загибель мирних жителів, Вірменія публікує відео знищення військової техніки, а українці в соціальних мережах визначаються, на чиєму вони боці в цьому конфлікті (експертів виявилося доволі багато).

На сьогодні в Україні підтверджені 201305 випадків коронавірусу (+2671 за останню добу), вилікувалися 88453, померли від вірусу – 3996 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 24 вересня загинув Оверко Костянтин Ігорович, старший матрос, військовослужбовець 503 ОБМП. Також у цей день загинув Огінський Сергій Леонідович, старший солдат, військовослужбовець 14 ОМБр. Вічна пам’ять!

Також публікуємо список військовослужбовців, які загинули в результаті авіаційної катастрофи літака АН-26Ш, бортовий №76:

· майор КИШЕНЯ Богдан Вячеславович, 10.02.1990 р.н.,
· капітан ОСТАПЕНКО Олексій Георгійович, 15.11.1991 р.н.,
· капітан ДОБРЕЛЯ Дмитро Денисович, 13.11.1991 р.н.,
· старший лейтенант МСУЯ Ашраф Азізович, 08.08.1991 р.н.,
· старший лейтенант КОЗАЧЕНКО Олег Михайлович, 11.07.1980 р.н.,
· прапорщик ІВАНОВ Євгеній Сергійович, 20.08.1978 р.н.,
· прапорщик ШИРОЧУК Олег Миколайович, 10.11.1979 р.н.,
· молодший сержант АНДРУЩЕНКО Дмитро Романович, 08.09.2000 р.н.,
солдат БОЙКО Олександр Анатолійович, 14.12.2000 р.н.,
· солдат БУЛІЙ Ростислав Володимирович, 03.08.1998 р.н.,
· солдат військової служби за контрактом ВІЛЬХОВИЙ Віталій Богданович, 27.06.2000 р.н.,
· солдат ДОНЕЦЬ Дмитро Євгенійович, 16.07.2001 р.н.,
· солдат ЗИБЮК Костянтин Олегович, 15.07.2001 р.н.,
· солдат КЛЕВЕЦЬ Олександр Олександрович, 23.05.2001 р.н.,
· солдат МАТВІЙЧУК Богдан Миколайович, 23.04.2001 р.н.,
· сержант військової служби за контрактом МИКИТЧЕНКО Микола Анатолійович, 22.01.1998 р.н.,
· солдат військової служби за контрактом СКОЧКОВ Олександр Ігорович, 05.04.2000 р.н.,
· солдат військової служби за контрактом ШЕРЕМЕТ Руслан Едуардович, 26.10.1997 р.н.,
· старший солдат військової служби за контрактом СКОРОБОГАТЬКО Євген Іванович, 27.11.1993 р.н.,
· солдат ДУДЛА Артем Михайлович, 06.02.1999 р.н.,
· солдат військової служби за контрактом ПОМЕРАНЦЕВ Андрій Андрійович, 12.12.1994 р.н.,
· солдат РОСПОТНЮК Андрій Юрійович, 15.08.1999 р.н.,
· солдат СТУДІНСЬКИЙ Дмитро Віталійович, 15.11.1999 р.н.,
· солдат ХОМ`ЯЧУК Максим Володимирович, 19.02.1999 р.н.,
· старший сержант КОРЧОВСЬКИЙ Роман Олександрович, 15.05.1999 р.н.,
· солдат ОЛАБІН Володимир Вадимович, 09.11.1999 р.н.

Вічна пам’ять і співчуття родинам загиблих!


Художниця, кураторка

Залиште коментар

two × four =