Огляд головних дискусій у соціальних мережах за червень

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


Перший тиждень

1 червня – Міжнародний день захисту дітей, і цього ж дня в Україні запрацювали дитсадки. Батьки діляться своїм щастям, а автомобілісти вже мають можливість поділитися відео свого автопорушення, адже в цей день запрацювала система автофіксації порушень ПДР. За перші 8 хвилин роботи системи в Києві перевищили швидкість 262 рази, а за день 70 000 разів. Тим часом у Держрезерві «миші з’їли» 2700 вагонів зерна, за інформацією радника МВС Михайла Апостола. Фото мишей до новини не додається, але в нашій фантазії виникають лише картинки з «Казки про Рєпку» Подерев’янського. Багато обурень у соціальних мережах також викликала новина, що міністр оборони нагородив Вілкула медаллю «За сприяння ЗСУ». Міст Метро перекрито через інформацію про нібито замінування, мостом ходить чоловік із пакетом і пультом у руках (чоловіка затримали, рух мостом відновлений). А у ВР фракція СН схвалила кандидатуру Олександра Ткаченка на посаду міністра культури (судячи з усього, «кадровий голод» подолано). Також у цей день сталася сумна подія – помер відомий український композитор Мирослав Скорик. Світла пам’ять!

2 червня – у ВР збирають підписи під петицією про відставку Авакова, і саме ця новина отримала найбільше обговорень у соціальних мережах. Показово, що найбільше дискусій велося між прихильниками партій ЄС і «Голос» за те, хто підписав, хто не підписав, чому і навіщо, а також обговорювалися майбутні кандидатури на цю посаду в стилі «якщо не Аваков, то хто?» Тим часом Ройтбурда знову звільнили з посади директора Одеського художнього музею (Одеський апеляційний суд скасував рішення про скасування того рішення, за яким його звільнили минулого разу – вибачте, простіше не поясниш). В ОП хочуть створити «пул журналістів» для президента. Це озвучив Кирило Тимошенко, і в соціальних мережах уже вангують кандидатури тих, кому дістанеться цей привілей.
Верховна Рада проголосувала за звернення до ООН і Європарламенту щодо порушень Росією прав кримськотатарського народу і закликала посилити тиск на Росію. Трохи уваги цього дня отримала від соціальних мереж і Ольга Фреймут, яка розкритикувала можливу кандидатуру Притули на мера Києва через те, що він «не джентльмен» і не так носить штани.

3 червня – бельгійський Королівський оперний театр Ла Монне використав фото бійок українських депутатів як рекламу нового сезону. Вони порівняли їх із картинами Ренесансу і навіть знайшли в композиціях «золоте січення» (ну що ж, культурна дипломатія, на яку ми заслуговуємо). Найгучніші обговорення викликав візит Зеленського на Хмельниччину, а особливо фото з кав’ярні, де він пив каву всередині закладу, враховуючи, що кав’ярні поки можуть працювати тільки на літніх майданчиках і з одноразовим посудом. Із цієї ж робочої поїздки обговорювали також дзвінок президента голові «Укрексімбанку» Євгену Мецгеру, до якого він звернувся зі словами: «Жень, послухай мене». Дзвінок був відповіддю на скарги місцевих бізнесменів, що вони мають труднощі з реструктуризацією власних кредитів, взятих в «Укрексімбанку». Партія «Голос» каже, що вони не є ні опозицією, ні коаліцією, а мають «надпозицію». Тим часом у паралельній реальності так званої «ЛНР» оголосили російську мову єдиною «державною» мовою (показова до речі історія в контексті вічної маніпуляції російської пропаганди на тему «двомовності»).

4 червня – в Україні найбільша кількість нових захворювань на коронавірус із початку карантину (588 людей за добу). Через це багато областей вирішили не послаблювати умови для кав’ярень і ресторанів, які мали запрацювати з 5 червня. Соціальні мережі в цей день також обговорювали несподівану фразу Зеленського з візиту до Закарпаття, що, якщо через боротьбу з контрабандою «не буде кави, хамона і лосося, то ми це переживемо» (історична пам’ять українців у такі моменти нашіптує, що треба запастися кавою). Олександр Ткаченко – офіційно міністр культури України, а у ВР ухвалили законопроєкт 2513, який ще називають законопроєтом про «ворів у законі» (так, саме слово «вор» використано в тексті), який на думку деяких фракцій, дає великі можливості для зловживання, бо визначення «злочинного впливу» описано занадто туманно, а терміни ув’язнення дуже великі.

5 червня – Аваков доповідає в Раді, а під Радою масова акція «Аваков має піти». Протестуючі палили фаєри, слухали музику і символічно обмалювали і спалили поліцейський «бобік». Депутат Тищенко, який вже традиційно потрапляє в обговорення соціальних мереж (а тому і нашого огляду) похвалився, що засипав піском пісочниці в Києві і виставив фото зі щедрими піщаними курганами на дитячих майданчиках. Також обговорювалася в цей день і опублікована переписка Геруса і Жупаніна, які, імовірно, обговорювали інвесторів у «зелену» енергетику (нагадаємо, що нещодавно посли 8 країн надсилали листа прем’єр-міністру саме про недопущення можливого перегляду «зеленого» тарифу).
Найбільший в Україні завод із виробництва мастил «Азмол Брітіш Петрокемікалс» зупинив випуск продукції через поправку до закону про акцизи.

6 червня – День журналіста України. Зеленський катався з журналістами на велосипедах, а в Одесі відбулася акція на підтримку Ройтбурда. Найбільше ж дискусій цього дня викликали дві новини: про початок будівництва «Хресної дороги» на гору Піп Іван і що Кличко відмовився йти на вибори мера з ЄС, а хоче балотуватися від партії «Удар». Тим часом Зеленський дав коментар про роботу Авакова, сказав, що «кращого міністра досі немає, і він повинен довести справу Шеремета до кінця». Соціальні мережі продовжують обговорювати протести в США (від редакції застерігаємо вас, що серед новин багато російської пропаганди і фейків), а в США в цей день відбувалися масові мирні протести.

7 червня – християни східного обряду святкують Трійцю, а більшість регіонів України температурний початок літа і відкриття шашличного сезону. На сайті президента зареєстрована петиція про «заборону чипування людей», яка навіть набирає підписи. Нагадаємо, що це конспірологічна теорія, яка поширюється в тому числі з Росії, про те, що Білл Гейтс нібито через вакцини проти коронавірусу хоче вживити в організм людей мікрочипи. Цікаво, що теорія не дає відповіді на логічне в цьому випадку запитання: навіщо це Гейтсу?

На кінець тижня в Україні зафіксовано за добу 463 нових випадків коронавірусу, всього в Україні захворіли 27462 людини, 12195 – вилікувалися, 797 людей померли.

І про найголовніше:

На російсько-українській війні за минулий тиждень загиблих із нашого боку немає. Слава Україні!

Другий тиждень

8 червня – Зеленський дав велике інтерв’ю журналістам «Української правди», цитати з якого соціальні мережі будуть обговорювати майже цілий тиждень. Почали з обговорення планів на створення «інституту першої леді», який, за словами Зеленського, вже розробляється і має допомогти боротися з «безпідставною критикою» Олени Зеленської. Деталей законопроєкту Зеленський в інтерв’ю не повідомив, але українці в обговореннях придумали досить багато ідей і для сучасного президента, і для майбутніх президентів і президенток. Обговорювалося також інтерв’ю нового міністра культури й інформаційної політики Ткаченка, який сказав, що вкладати державні кошти у спільне виробництво серіалів із росіянами не можна, але приватні ініціативи — «це економіка». Хресну дорогу на Піп Іван, через яку дискутували минулого тижня, поки не будуватимуть, «зважаючи на реакцію в соціальних мережах». А тим часом компанія Danone вже вдруге зняла у своїй рекламній кампанії в Росії терориста і за сумісництвом актора Пореченкова, який стріляв в українських військових у 2014 році (ще і цинічно прикриваючись написом «Преса» на касці). Сумна подія цього дня – померла відома українська журналістка Богдана Костюк. Світла пам’ять!

9 червня – найбільше обговорень у цей день отримала ідея Зеленського заразитися та перехворіти коронавірусом і «прожити це нормально на Банковій», щоб показати «що це страшно», але одночасно «що це не чума». Все це він хотів зробити, щоб «людям було легше», але його відмовили. Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило нові проєкти районування українських областей. Соціальні мережі дискутують: «зрада» це чи «перемога», особливо на прикладі Закарпаття, де створюється Берегівський район. Дискусія точиться, чи це є логічне продовження реформи децентралізації, чи поступки Угорщині. Всесвітній банк погіршив свої прогнози щодо світового ВВП і каже, що світ чекає «глибока рецесія». Також цього дня журналісти Сергій Гармаш і Денис Казанський повідомили, що братимуть участь у засіданнях Тристоронньої контактної групи з врегулювання конфлікту на Донбасі як представники ОРДЛО. Ця новина була сприйнята схвально, хоча наскільки це буде ефективно (знаючи характер російських перемовин), поки під питанням. Також фоново обговорювалася й інша інформація з великого інтерв’ю президента, де він розказував про своє ставлення до Степана Бандери (чулося правда «Бендери»), до минулого президента, до міських голів, минулого уряду і фейсбука (який президент не читає через «армію порохоботів»). З хороших новин – МВФ затвердив нову Stand-by програму для України (строк програми 18 місяців, сума кредиту 5 млрд доларів, перший транш – 2.1 млрд доларів), а стрічка соціальних мереж святкує День друзів. Тим часом у США відбулися похорони Джорджа Флойда, на яких присутні тільки родичі і близькі покійного.

10 червня – в ДБР кажуть, що вручили підозру Порошенку, однак, за словами адвоката Порошенка, цього не відбулося. Мова йде про справу щодо призначення заступника керівника Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка в 2018 році. Під ДБР активісти і депутати від ЄС розгорнули вуличну виставку карикатур на відомі твори мистецтва і сучасні політичні мотиви. Уночі обвалився житловий будинок в Одесі (це вже п’ятий обвал у центрі Одеси з початку року). У Гаазькому окружному Суді в справі МH-17 кажуть, що в тілах загиблих знайдені осколки російської ракети, а фотографії від Міноборони Росії «дуже нагадують фейк». Багато обурення викликало розслідування «Схем», які виявили через декларацію Медведчука, що через ланцюжок компаній його дружина може володіти часткою в холдингу «1+1». Сам канал заявив, що не коментує цю інформацію, бо вона для них «є новою».

11 червня – в Україні рекорд нових захворювань на коронавірус (689 за останню добу). Також у цей день три роки тому Україна отримала «безвіз» (вітаємо всіх нас)! Сергію Стерненку вручили підозру в нібито «навмисному вбивстві». Під будівлею СБУ акція, а в соціальних мережах бурхливі обговорення новини, що Вакарчук вирішив піти з ВР і склав мандат. Це рішення викликало протилежні емоції в українців – одні звинувачують його у зраді партії і їхньої довіри, інші кажуть, що Вакарчук привів сильну команду, яка буде мати більше перспектив без нього. Довженко-Центру виділять 8,6 мільйонів гривень, про це рішення Мінкульту повідомив у себе на сторінці Іван Козленко. Також обговорювали в цей день відповідь Андрія Богдана Зеленському, який звернувся до президента в досить критичних формулюваннях через згадку про себе в президентському інтерв’ю. У коментарях колишнього голову ОП вже прозвали «порохоботом», а в ОП пост назвали «кокаїновими снами». Судячи з риторики, ця історія може мати продовження. Наш посол у Франції Олега Шамшур опублікував твіт, що Danon знімає свою рекламу з Пореченковим із ротації в Росії. Дивним продовженням цієї новини стала звістка, що нашого посла звільнено. Чи пов’язані якось ці події – не відомо.

12 червня – суд про обрання запобіжного заходу Сергію Стерненку. Під судом масова акція, сутички, людей не пускають до суду. Засідання тривало майже цілий день, але до обрання запобіжного заходу не дійшли – суд продовжиться в понеділок. У Олени Зеленської виявили коронавірус (бажаємо одужати), а Зеленський переходить на ізольований режим роботи (скасовує поїздки й особисті зустрічі). У будинку колишнього міністра інфраструктури Омеляна вранці ДБР провело обшук. ДБР повідомило, що обшук був у справі минулого власника будинку, який винаймає родина Омеляна. 64 народних депутати хочуть через Конституційний Суд назвати «антиколомойський закон» неконституційним, а тим часом Конституційний суд скасував відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення. Шарій на своєму каналі закликав вітати журналіста Павла Казаріна «з днем Росії», тому що в нього нібито є російський паспорт. Казарін написав, що паспорт в нього справді є, але він вже давно в процедурі скасування російського громадянства. Усе це бурхливо обговорювалося майже цілий день, хоча слів підтримки Павло отримав більше, ніж нападів проросійських ботів на його сторінку. І до хороших новин – Україна приєдналася до Програми розширених можливостей НАТО (EOP). Вітаємо всіх нас! Тим часом у Києві довгоочікуване літо і спека.

13 червня – новий рекорд захворюваності на коронавірус за останню добу (+753). Шість років тому звільнили Маріуполь. Також у цей 2014 року під час посадки у Луганському аеропорту російські найманці збили військовий літак ІЛ-76. Літак спалахнув і впав, дев’ять членів екіпажу та сорок військовослужбовців загинули. Світла пам’ять! НАБУ показали, як виглядають 6 млн доларів готівкою – саме такий хабар хотіли передати Ситнику та Холодницькому, щоб вони закрили справу проти колишнього міністра екології Злочевського. У соціальних мережах чутки, що хочуть скасувати ЗНО. Чутки почалися з інформації про скасування «пробного ЗНО» через карантин, але соціальні мережі під хештегом «Руки геть від ЗНО» описують всі ризики скасування, які призведуть до корупції і зменшення можливостей для студентів.

14 червня – 129 років тому народився Євген Коновалець (полковник армії УНР, командир Січових Стрільців, командант УВО, голова проводу ОУН). Найбільше в цей день обговорювали дві новини від партії СН: Дубінський очолив осередок партії в Київській області, а керівником осередку СН в Києві став Микола Тищенко. У США тривають протести. Цього дня вони загострилися в Атланті, де поліцейські застрелили під час затримання афроамериканця Рейшарда Брукса. У поліції заявляють, що це сталося після того, як Рейшард поцілив у поліцейського електрошокером під час затримання, а адвокат загиблого стверджує, що дії поліцейських були неспівмірні до злочину, адже правопорушення затримуваного було в тому, що він заснув коло віконечка видачі їжі швидкого харчування. Після цього у місті відбулися акції протесту, які переросли у заворушення і сутички. Проти протестувальників були використані загони національної гвардії, десятки демонстрантів затримано, а голова поліції подала у відставку. Учергове наголошуємо, що на тему протестів у США Росія розповсюджує дуже багато фейкової і маніпулятивної інформації. Будьте уважні і читайте тільки перевірені джерела!

В Україні на даний момент 31 810 людей захворіли на COVID-19, +656 нових випадків за останню добу вилікувалися 14253, померла 901 людина.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня двоє загиблих. 11 червня загинув Бут Дмитро Ігорович, молодший лейтенант, військовий лікар (підрозділ наразі невідомий). 13 червня загинув Добрянський Леонід Цезарович, прапорщик, командир відділення взводу управління розвідроти 30 ОМБр. Світла пам’ять!

Третій тиждень

15 червня – суд розглядає запобіжний захід у справі Стерненка. Багато людей, креативно перекриті вулиці, фаєри, музика. На деяких світлинах це навіть може нагадати докарантинну вечірку, якби не затримання і сутички, які багатьом дописувачам у соціальних мережах вже дуже нагадують домайданівський стиль поводження з протестувальниками. Суд тривав майже цілий день, запобіжний захід – 60 днів цілодобового домашнього арешту за місцем реєстрації, який, за словами Стерненка, неможливо виконати, тому що він зареєстрований у військовій частині, в якій не проживає. Після суду протестувальники пішли в Урядовий квартал і до дому Венедиктової. Також у цей день Порошенко дає свідчення у межах справи президента-втікача Віктора Януковича. Нагадаємо, що 24 січня 2019 року Оболонський суд у Києві виніс вирок Януковичу і визнав його винним у державній зраді. І ось зараз робиться нова спроба переглянути це рішення через апеляцію. У Міністерстві освіти кажуть, що готові до безпечного проведення ЗНО, а в Мінекономіки хочуть дозволити збирати з імпортерів по всій країні винагороду за авторський контент з кожного проданого смартфона, планшета, телевізора і навіть офісного паперу (в соціальних мережах вангують подорожчання всіх цих товарів і порівнюють законопроєкт із ситуацією в Росії, де гроші з ринку збирає компанія Михалкова). І про хороші новини – рішення судів першої та другої інстанції на користь Суркісів у справі депозитів скасовано рішенням Верховного Суду.

16 червня – обговорення «мовного закону» MacDonalds. Почалося все з того, що Шарій на своїх каналах розкритикував цей заклад за неможливість зробити замовлення російською мовою. Після цього ситуація почала розгортатися в двох напрямах – від обурень і погроз до подяки і підтримки. Компанія отримала рекордну кількість мемів, і справа дійшла аж до подяки посольства України в США, яке написало, що «українською звучить смачніше». Також багато обговорень і жартів отримала інформація, що Зеленський позвався до суду на Пояркова за образу. Журналісти і блогери креативно поставилися до інформації і всі в заголовках продублювали цитату Пояркова, про яку ми би без цього позову, можливо, і не дізналися б.

17 червня – цього дня Катерині Гандзюк могло би бути 35 років. Світла пам’ять! В Україні знову коронавірусний антирекорд (за останню добу +943), а прихильники Шарія йдуть до ОП з протестами чи то проти влади, чи то проти тих, хто їх не підтримує. Соціальні мережі обговорюють цей мітинг, як сплановану провокацію, тому що багато вуличних рухів і організацій вирішили доєднатися до акції з протилежною позицією. Сутички все таки відбулися, хоч і не на самій акції, а пізніше. Так на метро «Хрещатик» шаріївці побили ветерана полку «Азов», а на станції метро «Театральна» відбулися сутички з «Національним корпусом». Усі ці історії викликають багато занепокоєння, тому що провокують значну радикалізацію вулиці. Тим часом російській акторці Варнаві дозволили в’їзд в Україну. Чому це сталося і за які досягнення (крім зйомок в спільному кінофільмі із Зеленським) – наразі невідомо, але нагадуємо, що заборона стосувалася не її творчих доробків, а саме незаконного в’їзду в анексований Крим, що навряд чи могло змінитися. У Києві ж в цей день приспущені державні прапори – місто прощається з Леонідом Добрянським, киянином, який загинув на Сході України (Вічна пам’ять героям!) Шмигаль заявив, що карантин в Україні буде продовжений до 31 липня через погіршення ситуації з коронавірусом, також Кабмін буде розглядати «оновлений підхід до адаптивного карантину». Тим часом парламентський комітет підтримав законопроєкт про заборону «акустичного насильства в громадському транспорті». Якщо цей проєкт підтримає ВР, то ми зможемо не слухати всім автобусом або маршруткою улюблені пісні водія, які грали на його весіллі, і під які вони випивають із друзями. Занепокоєння і тривогу в соціальних мережах викликав проєкт постанови фінансового комітету ВР про критику діяльності НБУ (якщо її ухвалить Верховна Рада, то мова може йти про зміну керівництва Нацбанку, що багато блогерів називають можливою катастрофою і негативним сигналом для міжнародних партнерів і МВФ).

18 червня – суд про обрання запобіжного заходу Порошенку. Під судом масовий мітинг. Порошенко анонсував, що ДБР порушила проти нього ще одну справу – нібито за розпалювання релігійної ворожнечі через отримання томосу. Суд відклав розгляд питання про запобіжний заходу до 1 липня, а мітингувальники продовжили мітинг на Банковій. Багато обговорень отримала оновлена програма Уряду Шмигаля, яку вкотре не підтримала ВР. Також Рада не підтримала складання мандату Святославом Вакарчуком, а Єрмак в інтерв’ю повідомив, що в президента Зеленського стільки планів, що на них не вистачить і «чотири строки». Також не зміг фейсбук пройти і повз новину, що на Закарпатті дитину назвали Зеленським (причому Зеленський – це ім’я). Але є і хороші новини – Держдеп США повідомив, що угода з Україною на 16 катерів Mark VI узгоджена (загальна вартість програми 600 мільйонів доларів).

19 червня – посли G7 відреагували на постанову ВР про діяльність НБУ. Написали, що незалежність НБУ дуже важлива для інвесторів і її втрата може зашкодити довірі до українських інституцій (іншими словами, «не чіпайте»). Відбувається суд Медведчука проти журналіста Кіпіані, який написав про нього в книжці «Справа Василя Стуса». Тим часом Менгера взяли під варту до 28 липня без права внесення застави в справі Гандзюк. Майора Ковальова, який критикував Зеленського, звільнили із ЗСУ за «службовою невідповідністю» (конфлікт почався, коли Роман Ковальов біля Дзвону Пам’яті МОУ запитав президента Зеленського про його ухиляння від мобілізації), а суд у Хмельницькому призупинив адміністративне провадження за карантинну каву Зеленського в приміщенні, бо не знає, чи можна президента судити за адмінпорушення. У Києві похорон батька Порошенка, також цього дня згадуємо Дмитра Тимчука, який пішов з життя рік тому. І до початку передвиборчого ажіотажу стартував політичний проєкт мерів «Пропозиція». Кличко і Садовий від нього відмовилися і будуть йти на вибори від своїх партій. А під вечір соціальні мережі обговорювали хмари над Києвом у формі чи то гриба, чи то НЛО.

20 червня – обговорення заяви Арахамії, що «нові обличчя не розбираються в складних системах», і зараз попит на «управлінців». Соцмережі дивуються, що таке усвідомлення прийшло тільки зараз, а також лякаються можливим «управлінцям». У Києві, Львові і на Закарпатті опорні лікарні переповнені через коронавірус. Гарні світлини облетіли в цей день всі соціальні мережі – львівські курсанти Міжнародного центру миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного цього року випускались, як американські у Вест-Пойнті (вперше молоді лейтенанти слухали промови сидячи, а стоячи та оплесками вшановували важливі промови чи нагородження найкращих; уперше не було стройового маршу). Також із хороших новин – Рада ЄС продовжила до червня 2021 санкції проти РФ за незаконну окупацію Криму.

21 червня – у Києві вранці відбувся вибух у багатоповерховому житловому будинку на Позняках. На місці працювали рятувальники, Нацгвардія, вибухотехніки. Троє людей померли, деякі мешканці в лікарні. Але найбільше обговорень отримав наш постійний учасники рубрики, депутат Микола Тищенко, який приніс постраждалим лимони. Як лимони можуть допомогти в цій ситуації, невідомо, але, очевидно, Тищенко так бачить передвиборчу кампанію за крісло мера Києва. Також соціальні мережі в цей день відзначали День батька, День медика і День йоги.

На сьогодні в Україні підтверджені 37241 випадок коронавірусу (+681 за останню добу), вилікувалися 16642, померли від вірусу – 1012 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня двоє загиблих. 17 червня загинув Струк Ілля Миколайович, старший матрос, гранатометник 503 ОБМП, а 18 червня загинув Коваленко Богдан Сергійович, старший солдат, навідник-оператор 2-го розвідувального взводу 1-го мехбатальйону 54 ОМБр. Вічна пам’ять героям!

Четвертий тиждень

22 червня – щорічний день бабака в питанні «коли почалася Друга світова війна?». Як завжди, суперечки не втихали майже цілий день. Особливо багато обговорювався пост прем’єр-міністра Шмигаля, який думає, що війна почалася 22 червня (нагадуємо: Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 року, а вшановуємо померлих у цій страшній війні ми разом з усім світом – 8 травня у День пам’яті та примирення). У Києві на пам’ятник «Батьківщині-Матері» повісили веселковий прапор у рамках Kyiv Pride, який в цьому році відбувався онлайн. Це викликало теж досить традиційні дискусії, хоча найбільше все таки збудилися кремлівські канали, які присвятили цілу програму цій темі у своєму улюбленому стилі криків і історичних маніпуляцій. На Заході України повені, річка Черемош вийшла з берегів через сильні дощі. Кличко каже, що Київ готовий виділити з резервного фонду 30 мільйонів гривень для вирішення житлової проблеми людей, в будинку яких нещодавно стався вибух. Також багато дискусій отримала ініціатива Зеленського про зміни до закону «Про вищу освіту», в якій ідеться про те, щоб надати можливість школярам із тимчасово окупованих територій вступати до українських вишів без ЗНО вже цього року.

23 червня – на Заході України, зокрема, на Прикарпатті, Буковині і на Закарпатті третій день вирує повінь. Є загиблі, 73 підтоплених населених пункти, зруйновані дамби, мости, дороги. Це викликало бурхливі обговорення щодо причин трагедії і щодо бездіяльності чи потрібної діяльності влади. Але для нашої рубрики цей день увійде в історію все таки двома найбільш обговорюваними подіями – візитом президента в чатик до далекобійників, які їздять перевантаженими (для них він записав спеціальне відео, назвав «засранцями» і попросив «не заважати будувати країну»), а також діалогом, який випадково вийшов в прямий ефір, голови фракції СН Арахамії і його заступника депутата Корнієнко, які в максимально неджентельменських висловах обговорювали свою колегу з партії Ірину Аллахвердієву. Це відео назвали сексистським, розібрали на цитати і меми («корабельна сосна» ще довго буде ширитися просторами українського інтернету), а ось спроби спростування звинувачень, як від депутатів, так і від Ірини Аллахвердієвої про монтаж прямого ефіру виглядали дуже непереконливо, на думку багатьох дописувачів. Також дискусію в цей день викликала і нова статистика від КМІС, за якою 30% українців шкодують за совком (ми не жалкуємо і вам не рекомендуємо).

24 червня – в Україні новий антирекорд захворювання на коронавірус (+940 нових випадків за добу). Обговорення інформації, що двоє заступників Генеральної прокурорки Ірини Венедіктової отримували нагороди від Віктора Януковича, яку оприлюднили розслідувачі з програми «Наші гроші». У Москві відбувся перенесений у травні парад, на який приїхали тільки президенти Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Таджикистану й Узбекистану (на жаль, акції російського побєдобєсія відбулися і на наших окупованих територіях). А новим масово обговорюваним зашкваром стали цитати голови парламентського комітету з питань соцполітики і захисту прав ветеранів Галини Третьякової, яка у своєму виступі для Київської школи економіки розказувала, що Лі Куан Ю стерилізував жінок без вищої освіти, і сказала, що у батьків, які отримують соціальну допомогу, народжуються діти «низької якості». Тим часом під ОП протестують шахтарі, яким Зеленський пообіцяв розібратися, чому «Центренерго» не виплачує їм кошти за відвантажене вугілля. У Латвії ухвалено закон, згідно з яким телеканали будуть зобов’язані мовити 80% часу мовами Євросоюзу і тільки до 20 російською мовою, а телепровайдери зобов’язані розміщувати посилання на російські телеканали “у кінці списку”.

25 червня – в Україні ЗНО, а в соціальних мережах знову бурхливі дискусії через призначення Сергія Шкарлета в.о. міністра освіти. Рішення ухвалили на засіданні Уряду, тому що Парламент це призначення не підтримав. У соціальних мережах ця подія викликала критику, позаяк нового виконувача обов’язків міністра вже давно охрестили «плагіатором регіоналом», і проти його призначення виступає багато лідерів думок. Тим часом у соціальних мережах у цілому світі набуває популярність додаток, який змінює на світлинах чоловіків на жінок і навпаки. Дісталося і світовим, і українським політикам.

26 червня – Україна перетнула психологічну позначку в 1000 хворих на коронавірус за день (+1109 випадків за останню добу). Такі цифри роблять поки неможливими подорожі до Європи для українців, тому що ми опинилися в так званій «червоній зоні» (ЄС при відкритті кордонів орієнтується на свій середній показник захворюваності – 16 людей на 100 тисяч населення). В Україні відзначається День кримськотатарського прапора (вітаємо!) Президент поїхав на Західну Україну, поспілкувався з людьми, позичив гумові чоботи і проінспектував боротьбу з повінню. У Києві апеляційний суд у справі Стерненка, а 39% українців є прихильниками конспірологічної теорії, що коронавірус створений, щоб скоротити популяцію на Землі (до речі, ми на нашому ресурсі готуємо цікавий матеріал про конспірологічні теорії). Також у цей день у соціальних мережах обурювалися відео Людмили Буймістер, депутатки від СН, яка дуже рекомендує «врятувати» економіку, просто надрукувавши гривні і роздати українцям по 3000 гривень (обурений і злий смайлики). Схвальні відгуки натомість отримав цікавий флешмоб від херсонських ЗМІ, яких не акредитували на зустріч із Зеленським. Вони вирішили бойкотувати цю подію, вийшовши з порожніми новинами, новинами, на кшталт, «Зеленський зробив у Херсоні» і «Зеленський підписав якийсь документ», а також з новинами, в яких пропущені букви і склади.

27 червня – обговорення президентських нагород на День Конституції. В число нагороджених потрапили у тому числі репер Потап, співачка Тіна Кароль, Ірина Білик і телеведуча Маша Єфросиніна «за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави та вагомі трудові досягнення».

28 червня – День Конституції. Вітаємо всіх нас! Президент опублікував допис про «Просту Констутуцію» в коміксах для дітей (чи не забагато слова «простий» в наших владних комунікаціях, як ви думаєте?), а також поставив завдання Кабінету Міністрів підвищити рівень мінімальної заробітної плати в Україні. Прем’єр-міністр пообіцяв, що з 1 вересня цього року її буде збільшено до 5 тис. грн, з 1 січня наступного року – до 6 тис. грн, а з 1 липня 2021-го – до 6,5 тис. грн. Як це можна зробити без гіперінфляції і збільшення тіньових зарплат на ринку в період економічної кризи – гадають і вангують блогери (спойлер: багато хто сходиться на відповіді «ніяк»).
На сьогодні в Україні підтверджені 43628 випадки коронавірусу (+646 за останню добу), вилікувалися 19027, померли від вірусу – 1147 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня двоє загиблих. 26 червня загинув Лімборський Віталій Миколайович, молодший сержант, командир 2-го відділення зенітного взводу 3-го мехбатальйону 28 ОМБр. 27 червня загинув Дедюх Іван Мирославович, сержант, військовослужбовець 24 ОШБ «Айдар» 53 ОМБр., а 28 червня загинув Межаков Юрій Володимирович, полковник (посмертно), командир 1 ОТБр.

Вічна пам’ять героям!


Слідкуйте за новими матеріалами від Uchoose через наші канали у Facebook і Twitter. А також читайте ТОП-публікації за червень на Uchoose.

Художниця, кураторка

Залиште коментар

eighteen − 5 =